W Polsce rozpoczęły się wybory parlamentarne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
W Polsce rozpoczęły się wybory parlamentarne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Głosowanie w wyborach trwa w najlepsze. Rekordowe kolejki do lokali wyborczych

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 153
W Polsce o godz. 7:00 otwarto lokale wyborcze. Niektórzy jednak już są dawno po głosowaniu, a mowa tu o Polakach, którzy np. mieszkają w USA. W sieci pojawiły się nagrania sprzed lokali wyborczych w różnych krajach. Rekordowe kolejki odnotowano w USA oraz Australii.

Amerykańska Polonia już zadecydowała. Ogromne kolejki 

Na terenie Stanów Zjednoczonych zakończyło się głosowanie w wyborach parlamentarnych. Jako ostatnie drzwi dla wyborców zamknęły komisje w Phoenix, San Diego, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Portland i Seattle, gdzie głosowanie zakończyło się o godz. 6 czasu polskiego. Łącznie głosowanie odbyło się w 52 komisjach w 21 stanach i czterech strefach czasowych.

Do rejestru wyborców w USA zapisała się rekordowa liczba ponad 48 tys. osób. W komisjach, gdzie zgłosiło się najwięcej chętnych do głosowania, m.in. New Jersey i Nowym Jorku, a także w Waszyngtonie przed lokalami wyborczymi stały okresowo długie kolejki. Wideo w sieci zamieścił korespondent radia RMF FM Paweł Żuchowski. 


Równie ogromne kolejki są również w Australii, czy w Niemczech. 

Polska już może głosować 

O godzinie 7:00 otwarto również lokale w Polsce. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza i referendalna. Do oddania głosu w wyborach uprawnionych jest 29 mln 91 tys. 533 wyborców; wybory odbędą się w 31 tys. 497 obwodach głosowania.

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

W lokalach wyborczych na wyborców będą czekały trzy jednostronicowe karty do głosowania. Na jednej karcie znajdą się listy kandydatów do Sejmu zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Druga karta będzie zawierała nazwiska kandydatów do Senatu. Trzecia karta będzie zawierała cztery pytania referendalne. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. Z kolei w referendum ogólnokrajowym na każde z pytań będzie można udzielić tylko jednej odpowiedzi: TAK lub NIE. 

MP

W Polsce rozpoczęły się wybory parlamentarne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka