Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Andrzej Lange
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Andrzej Lange

Prezydent Duda zabrał głos po wyborach. Zwrócił uwagę na bardzo ważną rzecz

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 95
Wczoraj rzeczywiście pokazaliśmy, mogę tak mówić, bo sam też brałem udział jako głosujący, a więc wyborca, że odpowiedzialnie bierzemy sprawy w swoje ręce - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Rzymie. Prezydent zaznaczył, że prawie 73 proc. frekwencji to jest rewelacyjny wynik.

Duda: Trzeba spokojnie czekać na oficjalne wyniki

– Wszyscy czekamy na zakończenie prac przez Państwową Komisję Wyborczą. Ja jeszcze raz ogromnie dziękuję wszystkim wyborcom, wszystkim moim rodakom, którzy wzięli udział w wyborach i w Polsce, i poza granicami. Bardzo jestem za to wdzięczny – podkreślił Andrzej Duda.

Podziękował także wszystkim, którzy wzięli udział w referendum. – To były naprawdę bardzo ważne wybory i cieszę się, że oddaliśmy w nich głosy – dodał.

Prezydent wskazał, że „trzeba spokojnie czekać na to, aż te wyniki będą”. – Mam nadzieję, że jutro gdzieś około południa Państwowa Komisja Wyborcza zakończy już wszystkie zliczanie głosów i będzie mogła podać oficjalne wyniki – zaznaczył Andrzej Duda.


Duda: Apelowałem o wysoką frekwencję i bardzo za nią dziękuję

Prezydent podkreślił w oświadczeniu dla mediów, że wybory te wyróżniają się „gigantyczną frekwencją”. Jak zauważył, była ona najwyższa w długim okresie wolnej Polski, niepodległej i suwerennej.

– Apelowałem o tę frekwencję i (...) bardzo za nią dziękuję. Bardzo dziękuję wszystkim moim rodakom, wszystkim państwu, którzy poszliście oddać swój głos – podkreślił.

Dodał, że każde wybory są „swoistym testem tego, na ile jesteśmy demokratyczny społeczeństwem, społeczeństwem dojrzałym, na ile jesteśmy społeczeństwem okrzepłym”.

Prezydent: Przy tak ogromnej frekwencji te wybory przebiegły spokojnie

Demokracja w Polsce jest stabilna. Wszystkim dziękuję za odpowiedzialne wzięcie udziału w tym wielkim wydarzeniu i tym sukcesie, jakim były te wczorajsze wybory parlamentarne - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Rzymie.

Podkreślił, że jest ogromnie wdzięczny za udział w wyborach. – Dziękuję wszystkim członkom komisji, za pracę, którą wykonali. Dziękuję Państwowej Komisji Wyborczej – mówił.

Zaznaczył, że "co dla mnie najważniejsze, przy tak ogromnej frekwencji te wybory przebiegły spokojnie". "Było bardzo wiele obaw". – Wiecie państwo, że jest sytuacja wojenna, że mamy wojnę za naszą wschodnią granicą, że mamy atak hybrydowy ze strony białoruskiej, że tych potencjalnych możliwości ingerencji na różne sposoby w nasze wybory było bardzo dużo – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– Dziękuję wszystkim, którzy dbali o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej w tym czasie, którzy pilnowali bezpieczeństwa Rzeczypospolitej - zarówno tego teleinformatycznego, jak i bezpieczeństwa bezpośrednio fizycznego – powiedział. Podkreślił, że to było bardzo ważne zadanie i, że jest za to ogromnie wdzięczny.

– Nic poważnego w tym czasie się nie stało. Oczywiście, był szereg jakichś drobnych incydentów, ale w aspekcie tego, co mogło się zdarzyć, były to naprawdę incydenty drobne – zaznaczył prezydent.

Podziękował za ciężką pracę wykonaną w związku z tymi wyborami i cały czas jeszcze wykonywaną przez Państwową Komisję Wyborczą. Podziękował także wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach.

Prezydent: Demokracja w Polsce jest stabilna

– Spokojnie czekamy. Demokracja w Polsce jest stabilna. Cieszę się z tego ogromnie. Cieszę się, że jest ten głos polskiego społeczeństwa, jaka jest jego wola – powiedział Duda.

Zaznaczył, że "coraz bardziej ona się rysuje, klaruje". – Z góry można powiedzieć, że tym, którzy zwyciężyli w wyborach - z całego serca gratuluję. Wszystkim nowym posłom, nowym senatorom gratuluję i tym, którzy będą mieli mandaty w tym nowym parlamencie z całego serca gratuluję – podkreślił Duda.

– Wszystkim dziękuję za odpowiedzialne wzięcie udziału w tym wielkim, wielkim wydarzeniu i tym sukcesie - bez wątpienia naszej demokracji - jakim były te wczorajsze wybory parlamentarne – podsumował prezydent Duda.

KW

Źródło zdjęcia: Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Andrzej Lange

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka