Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: CC0
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: CC0

Giełda reaguje na wyniki wyborów. Spektakularne wzrosty

Redakcja Redakcja Giełda Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Po niedzielnych wyborach parlamentarnych widzimy również silną reakcję giełdy. Pierwsza sesja przyniosła silny wystrzał notowań spółek bankowych na GPW w Warszawie. Mocno wzrosły notowania spółek, nad którymi kontrolę ma Skarb Państwa.


Reakcje rynków na wynik wyborów 

Mimo, że jeszcze nie znamy oficjalnych wyników, to giełda już dość mocno zareagowała na sondażowe wyniki late poll. Jeśli chodzi o waluty, to mocno umocnił się złoty, natomiast kurs dolara i euro spadł. 

Jeśli chodzi z kolei o giełdę, to indeksy WIG oraz WIG20 otworzyły sesję szybką zwyżką o ponad 4,5 proc., po godzinie 10:00 niecałe 3 proc. Popularny polski trader Rafał Zaorski komentując dane twierdzi, że "zmienność w najbliższym czasie będzie spora". 


Mocno wzrosły spółki Skarbu Państwa 

Warto zauważyć duży wzrost spółek Skarb Państwa. Akcje Orlenu były droższe o 6 proc., PKO BP o 9 proc., a Pekao o ponad 8 proc. Wzrosły również notowania PZU - o 3 proc.


– Pierwsza reakcja inwestorów jest jednoznacznie pozytywna, ale może słabnąć. Uformowanie rządu przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę może potrwać nawet dwa miesiące. Wstępne deklaracje sugerują bowiem, że prezydent Andrzej Duda misję tworzenia gabinetu powierzy Zjednoczonej Prawicy, która choć uzyskała najwyższy wynik w niedzielnym głosowaniu, to w świetle badania late poll może liczyć jedynie na 198 mandatów – komentuje zawirowania na giełdzie Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl dla portalu money.pl 

"GPW szaleje - ostrzegam: to na razie jest powyborczy, prosty odruch kolanowy. Do powołania rządu daleko, a do realnych zmian jeszcze dalej. Ale pozwólmy ludziom się cieszyć" - stwierdził na swoim profilu na platformie X Piotr Kuczyński, analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Akcje Agory wystrzeliły w górę

Natomiast akcje Agory zaraz po otwarciu poniedziałkowej sesji giełdowej drożały nawet o nieco ponad 10 proc.  O godz. 9:20 wzrost wynosił 7,8 proc. (czyli o 64 grosze do 9,32 zł). W ciągu 20 minut handlu obroty na walorach spółki przekroczyły 900 tys. zł, a o godz. 10:00 wynosiły już ponad 1,2 mln zł - informuje portal wirtualnemedia.pl. Warto odnotować, że w mediach Agory od objęcia władzy przez Zjednoczoną Prawicę prawie w ogóle nie reklamowały się państwowe spółki i instytucje

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: CC0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka