PAP
PAP

Opozycja triumfuje w Senacie. Zdobyła zdecydowaną większość miejsc

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 86
Koalicja KO+TD+Lewica powiększyła swój stan posiadania w Senacie - wynika z danych po przeliczeniu 99 proc. głosów opublikowanych przez PKW. Pakt Senacki uzyskał aż 66 miejsc w 100-osobowej wyższej izbie parlamentu. 34 mandaty przypadły Zjednoczonej Prawicy. W Senacie przyszłej kadencji zabraknie natomiast senatorów niezależnych.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej z ponad 99 proc. wszystkich obwodów (dane z 16 października z godz. 23:10) w wyborach do Senatu prowadzi Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,02 proc., druga jest Koalicja Obywatelska, która ma 28,26 proc.

Ostatnie miejsce na podium zajęła Trzecia Droga (11,71 proc.). Na 4 miejscu uplasowała się Konfederacja (6,86 proc.). Kandydaci Nowej Lewicy zdobyli 5,35 proc. głosów, a Bezpartyjnych Samorządowców — 4,97 proc.

Takie wyniki dają 66 miejsc Paktowi Senackiemu, a 34 miejsca Zjednoczonej Prawicy. Oznacza to, że Prawo i Sprawiedliwość straciło aż 14 mandatów w tej Izbie w stosunku do wyników z 2019 roku.

Przypomnijmy, że wybory do Senatu przeprowadzone są w ordynacji jednomandatowej. Oznacza to, że miejsca w tej izbie może być pewien tylko zwycięzca wyborów w poszczególnym okręgu.

MB

Fot. Senat RP. Źródło: PAP/Andrzej Lange

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka