fot. Pixabay
fot. Pixabay

Cena bitcoina szaleje na giełdzie. Duże zmiany na rynku kryptowalut

Redakcja Redakcja Kryptowaluta Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Po bardzo długim czasie cena Bitcoina ponownie wzrosła powyżej 35 000 dolarów. Późnym poniedziałkowym wieczorem kryptowaluta osiągnąła aż 35 113,29 USD, najwyższy poziom od 8 maja 2022 roku.

Cena bitcoina osiągnęła rekordową sumę po ponad roku zapaści

Przewiduje się, że każde zatwierdzenie przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) funduszu giełdowego (ETF), który jest właścicielem bitcoina w imieniu inwestorów funduszu, jeszcze zwiększy popyt.

- Prawdziwym katalizatorem, który wypchnął bitcoina powyżej 34 000 USD, było 167 milionów dolarów krótkiej likwidacji (short squeeze), głównie na giełdach offshore - powiedział CNBC Ryan Rasmussen, analityk Bitwise Asset Management. "Nie sądzę, by ktokolwiek spodziewał się takiego poziomu akcji cenowej, jaki obserwujemy, a inwestorzy, którzy skracali bitcoina w przedziale powyżej 33 000 USD, z pewnością odczuwają ból tej niespodzianki" - dodał.

Optymizm inwestorów w kryptowaluty

Wciąż spekuluje się na temat pierwszego wprowadzenia bitcoinowego spot ETF w USA. W poniedziałek nastąpił finał sądowej batalii pomiędzy SEC a firmą Grayscale, gdy Sąd Apelacyjny dla Dystryktu Kolumbii stwierdził, że wniosek Grayscale o utworzenie ETF został niesłusznie odrzucony. Tempo wzrostu akcji BTC przybrało na sile, gdy firmy działające w bitcoinowym funduszu ETF zaktualizowały swoje zgłoszenia, a główni inwestorzy, tacy jak Cathie Wood z Ark i Mike Novogratz z Galaxy, podkreślili, że  SEC teraz pozytywnie angażuje się w branżę. Wśród ekspertów wprowadzenie spot ETF na Bitcoina jest postrzegane jako ważny krok w kierunku szerszej dystrybucji i akceptacji cyfrowej waluty.

- Presja wywierana na SEC przez sądy zwiększa prawdopodobieństwo" zatwierdzenia ETF -  powiedział Geoffrey Kendrick, szef działu badań nad aktywami cyfrowymi w Standard Chartered.

- Wydaje się, że fala optymizmu powiązana jest z wszechobecną narracją związaną z funduszami spot ETF, które, mimo iż nie zostały jeszcze zatwierdzone, tak na rynku coraz częściej mówi się o kwestii czasu tego wydarzenia. Przypomnijmy, że wczoraj bycze nastroje na rynku BTC wspomógł bank Morgan Stanley, którego analitycy relatywnie korzystnie wypowiadali się o możliwych perspektywach wyceny BTC w nadchodzących miesiącach - komentują analitycy XTB, cytowani przez serwis fxmag.pl.

Bitcoin ETF już niedługo?

Wzrosły również inne waluty cyfrowe, takie jak Ether i Tether. Ether wzrosła o 6,82% do 1 825,50 USD, najwyższego poziomu od sierpnia. Akcje kryptowalut również zyskały na wartości, a Coinbase i Microstrategy wzrosły odpowiednio o 13% i 12%. Największe akcje spółek wydobywczych również wzrosły dwucyfrowo. Marathon Digital zyskał 17%, a Riot Platforms awansował o 12%.

Bitcoin jest uważany za wysoce niestabilne aktywo, a jego wahania cen są nieprzewidywalne. Główne instytucje finansowe, takie jak BlackRock, Invesco, Fidelity i Grayscale naciskały na bitcoinowe fundusze ETF i złożyły wnioski o sprzedaż takich aktywów, przedstawiając je jako bezpieczniejsze opcje inwestycyjne w porównaniu do bezpośrednich inwestycji kryptowalutowych znanych ze swojego spekulacyjnego charakteru i zmienności cen. Bitcoin ETF dałby inwestorom sposób na uzyskanie ekspozycji na ruchy cen bitcoina bez bezpośredniego posiadania kryptowaluty.

Cena bitcoina osiągnęła rekordowy poziom w listopadzie 2021 r., a jego wartość przekroczyła wówczas 65 000 USD. Jednak rok później wartość spadła do około 16 000 USD w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy to giełda kryptowalut FTX Sama Bankmana-Frieda upadła i ogłosiła upadłość. Inna z giełd Terraform również ogłosiła bankructwo, a jej dyrektor generalny Do Kwon został oskarżony w lutym o oszukanie inwestorów.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka