fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka

Andrzej Duda spotkał się z liderami Trzeciej Drogi. Hołownia zdradził plany prezydenta

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 94
Środa to dzień, w którym odbywa się kolejna tura konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych. Przed południem do Pałacu Prezydenckiego przybyli przedstawiciele KKW Trzecia Droga: lider Polski 2050 Szymon Hołownia oraz prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Hołownia:  Prezydent użył frazy, że nie chce skracać kadencji tego Sejmu

- Prezydent jasno dał do zrozumienia, że zwoła pierwsze posiedzenie nowego Sejmu prawdopodobnie w ostatnim momencie, użył frazy, że nie chce skracać kadencji tego Sejmu - powiedział Hołownia po spotkaniu.


Jak dodał, prezydent kilkukrotnie zapewniał, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie "nominowania danej osoby na premiera w pierwszym kroku". - Rozważa w tej chwili różne opcje i my też po przebiegu tej rozmowy wierzymy w deklaracje pana prezydenta - dodał lider Polski 2050.

Hołownia zaznaczył, że rozmowa dotykała też takich aspektów jak kwestie bezpieczeństwa, energetyki, pozycji Polski w Unii Europejskiej i na arenie międzynarodowej.

- Byliśmy szczegółowo pytani o plany naszego ugrupowania i przyszłej koalicji w tych obszarach. Myślę, że to była dobra rozmowa, pokazująca też ze strony pana prezydenta i taka deklaracja padła, wolę współpracy i rozmowy o wszystkich rzeczach, które będą dotyczyły Polski, z przyszłym rządem, dla którego większość gwarantuje Trzecia Droga - powiedział.


Kosiniak-Kamysz: Jesteśmy zdeterminowani i gotowi

- Jesteśmy w stanie wyłonić większość parlamentarną, prezydia Sejmu i Senatu oraz powołać premiera. Zapewniliśmy prezydenta, że to jest nasze stabilne stanowisko i że jesteśmy zdeterminowani, by uczynić to jak najszybciej - podkreślił w środę szef ludowców na konferencji prasowej po spotkaniu z głową państwa.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza to, że prezydent nie podjął jeszcze decyzji w sprawie wskazania kandydata na premiera, to '"szansa, żeby ten proces przejmowania władzy odbył się sprawnie i bez zbędnej zwłoki, bez zbędnego czekania na inne kroki konstytucyjne, które są bardzo precyzyjnie opisane".

- Wierzymy głęboko, że stanie się to wcześniej, a nie później, że większość parlamentarna, jeżeli dzisiaj się te konsultacje zakończą, będzie potwierdzona już przez wszystkie nasze ugrupowania, za chwilę przez Lewicę. I będziemy mogli spokojnie zacząć realizację naszego programu, bo do tego jesteśmy zdeterminowani i jesteśmy gotowi - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.


Konsultacje prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych

Na godz. 13.00 zaplanowano spotkanie z KW Nowa Lewica, a na godz. 15.00 z KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Konsultacje prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie rozpoczęły się we wtorek. Pierwszymi, z którymi rozmawiał prezydent byli we wtorek politycy PiS - premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek.

Później Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej: szefem PO i kandydatem opozycji na premiera Donaldem Tuskiem, a także Barbarą Nowacką (Inicjatywa Polska), Adamem Szłapką (Nowoczesna), Urszulą Zielińską (Zieloni) oraz Marcinem Kierwińskim (PO).

Jak relacjonowała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, podczas wtorkowych konsultacji, PiS i KO przedstawiły swoich kandydatów na premiera i zadeklarowały wolę utworzenia rządu. Z kolei prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zależy mu na dobrym współdziałaniu z rządem, szczególnie w obszarach bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.

We wtorek liderzy KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy zapewnili o gotowości do tworzenia rządu; ich kandydatem na premiera jest Donald Tusk. Zaapelowali też do prezydenta Andrzeja Dudy o jak najszybsze powierzenie misji tworzenia rządu oraz o jak najszybsze zwołanie posiedzenia nowego Sejmu.

ja

Na zdjęciu konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami Trzeciej Drogi prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj także

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka