fot:  JESHOOTS-com
fot: JESHOOTS-com

Próby wyłudzeń kredytów w Polsce. Mamy nowy rekord

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Od lipca do września odnotowano w Polsce aż 2587 prób wyłudzeń kredytów. Statystycznie w tym okresie z wykorzystaniem cudzej tożsamości codziennie próbowano ukraść aż 1,1 mln zł. W ostatnim kwartale w międzybankowym Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE zastrzeżono aż 46,3 tys. utraconych dokumentów tożsamości.

Wyłudzenia kredytów w Polsce

Jak przekazali Salon24 przedstawiciele Związku Banków Polskich między lipcem a wrześniem tego roku odnotowano aż 2.587 prób wyłudzeń na łączną kwotę 104,1 mln zł . dla porównania, dotychczasowy rekord z III kwartału 2008 roku wynosił 2.549 (łączna kwota 98,2 mln zł). Od kiedy rozpoczęta dokładne badania w ramach cyklu raportów infoDOK, udaremniono już 115,1 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 5,7 mld zł.

– Statystycznie mieliśmy do czynienia z 28 próbami wyłudzeń dziennie na łączną kwotę przekraczającą 1,1 mln zł. Z tak znaczną liczbą nie mieliśmy do czynienia od 15 lat. Dotychczasowy rekord z 2008 r. został pobity o około 1,5 proc.. Wbrew pozorom takie dane mogą nieść ze sobą pozytywną dla nas wszystkich wiadomość. Widoczny od kilku lat trend wzrostowy w skuteczności „trafień” blokujących kradzież tożsamości i pieniędzy jest dla nas potwierdzeniem, że obrany przez sektor bankowy kierunek maksymalnego wzmacniania bezpieczeństwa systemów bankowych oraz wzmożenia działań edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa wobec naszych klientów był słuszny. W szczególności wzrost świadomości np. o potrzebie dbania o szybkie zabezpieczenie własnych danych po utracie dokumentów tożsamości potwierdzają bardzo wysokie dane o liczbie zastrzeżeń w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – powiedział Bartosz Kublik, Wiceprezes Związku Banków Polskich.

Związek Banków Polskich wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w swoim banku. 

Jak zastrzec swoje dokumenty

1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument). 

2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży. 

3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828: Wiele banków - Jeden uniwersalnynumer. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.

Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP

Dodatkowo w Związku Banków Polskich działa Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, w którym cały sektor bankowy dzieli się wiedzą dotyczącą sposobów i metod działań cyberprzestępców.

- W zasadzie nie ma tygodnia, żeby nie dochodziły nowe sposoby atakowania klientów banków. - powiedział Salon24 Bartosz Kublik. - Można zaryzykować stwierdzenie, że polski sektor bankowy radzi sobie z tym zagadnieniem całkiem dobrze, ale to właśnie dzięki temu, że polskie banki nie konkurują w tej dziedzinie, a współpracują i współdzielą swoje zasoby, wiedzę i kompetencje.

Tomasz Wypych

Fot: Pixabay/JESHOOTS-com

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie