Bankructwo spółki Palikota i Wojewódzkiego. Fot. Janusz Palikot/Twitter
Bankructwo spółki Palikota i Wojewódzkiego. Fot. Janusz Palikot/Twitter

Palikot ma dość inwestorów. Zaczyna ich ścigać za dyskusję w sieci

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Manufaktura Piwa Wódki i Wina należąca do Janusza Palikota i Kuby Wojewódzkiego jest zadłużona na ponad 256 mln zł. Stąd też wierzyciele nie szczędzą sobie ostrych komentarzy pod adresem spółki. Nie spodobało się to Palikotowi, który wysłał im pisma, by przestali naruszać dobra osobiste firmy. Jest też postulat o usunięcie... facebookowej grupy inwestorów.

Palikot reaguje na "naruszanie dobra osobistego" MPWiW 

"Rzeczpospolita" podaje, że atmosfera w grupie spółek Manufaktury Piwa, Wódek i Wina "jest coraz bardziej napięta". "30 października minie termin akceptacji bądź odrzucenia propozycji układu dla spółki Tenczynek Dystrybucja (TD), mało który z licznego grona 2342 wierzycieli jest z niego zadowolony" - czytamy.

Gazeta informuje, że "w ciągu ostatniego tygodnia Janusz Palikot porozsyłał do części wierzycieli wezwanie, by przestali krytykować jego spółkę Manufaktura Piwa, Wódki i Wina, która posiada 100 proc. akcji TD, a także jest właścicielem części marek, na które inwestorzy, którzy pożyczyli Tenczynkowi pieniądze w ramach akcji Bunt Palikota, mają zastaw na markach handlowych". Losy tych dwóch firm - jak pisze dziennik - są więc mocno powiązane.

"W ostatecznym przedsądowym wezwaniu do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych Janusz Palikot wzywa, by adresaci pisma natychmiast zaprzestali naruszeń dóbr osobistych Manufaktury, nie rozpowszechniali informacji na temat spółki i propozycji układowych (tych nieprawdziwych) - donosi "Rzeczpospolita". 


Zamknięcie grupy facebookowej inwestorów 

Spółka chce również, by zaprzestać naruszania dóbr osobistych na grupie "Bunt inwestorów Palikota” z Facebooka. Ten wątek poruszył aktywista Jan Śpiewak. "Palikot straszy sądem wierzycieli i żąda usunięcia grupy +Bunt inwestorów Palikota+, w której skrzykują się jego wierzyciele. Prawdziwy uśmiechnięty Europejczyk, który ceni wolność słowa i transparentność prowadzenia biznesu" – skomentował. 

Na komentarz Śpiewaka zareagował Janusz Palikot. "Jesteś szkodnikiem. Jakim trzeba być człowiekiem, żeby do spółki ze ściganym przez Prokuraturę Rostockim próbować utrudniać nam postępowanie układowe i oddanie ludziom środków? My nie mamy problemu z transparentnością, mamy problem z kłamstwem i odpowiecie za to" – zapowiedział biznesmen. 

Bankructwo spółki Palikota i Wojewódzkiego

Manufaktura Piwa Wódki i Wina należąca do Janusza Palikota i Kuby Wojewódzkiego jest zadłużona na ponad 256 mln zł. Liczba wierzycieli wynosi 1818. Pięciu jej największych wierzycieli opowiedziało się za przyjęciem porozumienia układowego Manufaktury Piwa Wódki i Wina. Janusz Palikot zachęca do tego samego tych mniejszych. Do 30 października mogą oni zagłosować za tym, czy chcą przyjąć plan restrukturyzacji, czy wolą upadłość lub sanację spółki.

Według planu, ci mniejsi mają dostać w ratach w ciągu kilku lat 100 proc. swoich środków w gotówce (bez odsetek), natomiast w przypadku tych większych wierzycieli powiązanych z firmami (czyli członków jej władz i akcjonariuszy) część zostanie zamieniona na akcje nowej emisji.

MP

Bankructwo spółki Palikota i Wojewódzkiego. Fot. Janusz Palikot/Twitter

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka