Szokujące znalezisko na Ukrainie. Polskie władze zwracają się do Kijowa

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 121
We wsi Puźniki polscy i ukraińscy specjaliści odnaleźli masowy grób, w którym w 1945 r. złożono zamordowanych mieszkańców wsi. Polski rząd będzie przekonywał ukraiński do rozpoczęcia ekshumacji.

Był tam w lipcu premier Morawiecki

- W byłej miejscowości Puźniki (rejon Czortków, obwód Tarnopolski na Ukrainie) specjaliści polscy i ukraińscy, po czterech miesiącach trudnych poszukiwań szczątków Polaków, ofiar ukraińskich nacjonalistów, odnaleźli zbiorowy dół, w którym w 1945 r. złożono ciała pomordowanych mieszkańców wsi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wystąpiono do stosownych władz ukraińskich o zgodę na przeprowadzenie ekshumacji, badań oraz godny pochówek - poinformował polityk PiS Michał Dworczyk na portalu X.  


- Jest to pierwszy przypadek od ponad 9 lat odnalezienia na Ukrainie szczątków Polaków, ofiar ukraińskich nacjonalistów. Poszukiwania były prowadzone przez specjalistów (archeologów, antropologów) z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów – Pomorski Uniwersytet Medyczny, przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, ukraińskich archeologów oraz polskich wolontariuszy z Fundacji Wolność i Demokracja i Związku Harcerstwa Polskiego. Miejsce poszukiwań odwiedził w lipcu premier Mateusz Morawiecki, starania o wydanie stosownych zgód wspierali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Piotr Glinski. Gratulacje dla organizatorów poszukiwań - Fundacji Wolność i Demokracja - dodał Dworczyk. 

 


Polska zwróciła się do Ukrainy

O odkryciu dołu ze szczątkami pomordowanych w Puźnikach napisał też minister kultury Piotr Gliński. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami wystąpiono do stosownych władz ukraińskich o zgodę na przeprowadzenie ekshumacji, badań oraz godny pochówek. Jest to pierwszy przypadek od ponad 9 lat odnalezienia na Ukrainie szczątków Polaków, ofiar ukraińskich nacjonalistów - wspomniał. 

 


Fot. Masowy grób na Ukrainie/X @Michał Dworczyk

GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj121 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka