fot. Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu
fot. Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu

Komentarze polityków po orędziu prezydenta. Wpisy kipią od emocji

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 72
Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, który powierzył misję tworzenia rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, wywołało duże emocje wśród polityków opozycji.

Prezydent wybrał nowego marszałka Sejmu i premiera

Przed orędziem przecieki do mediów wskazywały, że Andrzej Duda przekaże zadanie formowania nowego rządu politykowi opozycji. Tak można było przeczytać w liberalnej prasie. Dlatego zaskoczeniem była informacja prezydenta, że marszałkiem-seniorem zostanie Marek Sawicki z PSL, natomiast układanka rządowa spada na barki obecnego szefa rządu Mateusza Morawieckiego, który zdążył odnieść się do decyzji prezydenta za pośrednictwem platformy X.

15 października Rodacy opowiedzieli się za parlamentem, w którym nie dominuje jedna partia, ale w którym dominować ma współpraca.

- Misja, jaką powierzył mi prezydent AndrzejDuda to wielki zaszczyt, ale i wyzwanie. Dziękuję prezydentowi za zaufanie. Zapraszam do współpracy wszystkich parlamentarzystów, którzy na pierwszym miejscu stawiają Polskę - czytamy we wpisie premiera.


Komentarze polityków po orędziu Dudy

Taki obrót sprawy wywołał poruszenie w mediach społecznościowych wśród polityków opozycji.

"Ich już nie ma" - skwitował krótko orędzie prezydenta Donald Tusk, który został desygnowany przez zjednoczoną opozycję na premiera.

Orędzie prezydenta skomentował także rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek.

- Decyzja p. prezydenta Andrzeja Dudy o powierzeniu misji sformułowania rządu p. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu to potwierdzenie wieloletniej tradycji konstytucyjnej w naszym kraju. To PiS jest zwycięzcą tegorocznych wyborów parlamentarnych i dzięki tej desygnacji, w sposób oficjalny będziemy mogli podjąć rozmowy w sprawie powołania rządu na kolejną kadencję. W obliczu stojących przed Polską wyzwań, zwłaszcza w kontekście tendencji, które pojawiają się w UE, niebezpiecznych zmian traktatowych, ważne, aby nowy rząd tworzyły osoby, którym interes polski, polska suwerenność, niezależność leży na sercu. Do zwycięstwa - napisał Rafał Bochenek.

"Orędzie bez zaskoczeń! Morawiecki z samobójczą misją, a Prezydent w partyjnych szatach #PiS! Hucpy ciąg dalszy!" - napisał jeden z liderów Nowej Lewicy. 

Trzecia Droga zachowawczo

Niewiele oczekując, nigdy się nie zawiodłem - napisał typowany na marszałka Sejmu Szymon Hołownia, ale wpis zamieścił tuż przed orędziem prezydenta. 

Marszałkiem seniorem będzie Marek Sawicki. To świetny i doświadczony parlamentarzysta, który daje gwarancję odpowiedniej i sprawnej inauguracji prac Sejmu nowej kadencji. Gratulacje! - skomentował Władysław Kosiniak-Kamysz, lider ludowców. 

MD

n/z: Posiedzenie Sejmu RP. fot. Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka