Andrzej Domański. Fot. PAP/Piotr Nowak
Andrzej Domański. Fot. PAP/Piotr Nowak

Media: To on może być ministrem finansów w rządzie Tuska

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Według serwisu Money.pl nowym ministrem finansów w rządzie Donalda Tuska ma zostać Andrzej Domański. Sam zainteresowany nie zaprzeczył. Kim jest Domański? Jego przeszłość związana jest m.in. z Leszkiem Czarneckim.

Domański to człowiek z rynku kapitałowego

Domański to człowiek z rynku kapitałowego. Przez wiele lat był zarządzającym funduszami w czołowych Towarzystwach Funduszy Inwestycyjnych - Noble Funds TFI Leszka Czarneckiego i Eques Investment TFI. W czasach kariery na rynku finansowym pełnił funkcje dyrektora inwestycyjnego czy członka zarządu. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Po raz pierwszy do Sejmu startował właśnie z Krakowa, ale w 2019 roku nie zdobył wystarczającej liczby głosów. W 2023 r., startując z Warszawy, zgarnął 6848 głosów, zapewniając sobie mandat posła. Po odejściu z branży, stał się czołowym doradcą ekonomicznym Donalda Tuska. Został też współautorem gospodarczego programu Koalicji Obywatelskiej.

Inni kandydaci na ministra finansów

Jak ustalił Money.pl, kandydatura Domańskiego na stanowiska szefa resortu finansów nie była jedyną, która była brana pod uwagę. Na giełdzie nazwisk był też Mateusz Szczurek, minister finansów w latach 2013-2015, były główny ekonomista ING Banku Śląskiego a obecnie członek Europejskiej Rady Budżetowej. Oraz Marek Rozkrut (główny ekonomista EY na UE i region CESA, w przeszłości związany zawodowo z NBP) i Ludwik Kotecki (członek Rady Polityki Pieniężnej obecnej kadencji, wcześniej pełniący funkcje m.in. podsekretarza i sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów). 

Piątka Domańskiego

To gospodarka (w tej sekcji zawarł m.in. obietnicę wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. Zł i ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej), rodzina (tu padła m.in. obietnica "babciowego"), energetyka (postawienie na rozwój OZE), świeckie państwo (likwidacja Funduszu Kościelnego) i Unia Europejska (odblokowanie KPO).

MD

Źródło zdjęcia: Andrzej Domański. Fot. PAP/Piotr Nowak

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka