Była miłośniczką zwierząt, jej program bił rekordy popularności. Nie żyje Hanna Gucwińska

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
W wieku 91 lat zmarła Hanna Gucwińska, wieloletnia dyrektorka wrocławskiego ZOO. Od lat 70. do 2002 roku prowadziła niezwykle popularny program "Z kamerą wśród zwierząt".

Sutryk żegna Gucwińską 

O śmierci Hanny Gucwińskiej, która odeszła 12 listopada, poinformował na portalu X prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

- Zmarła Hanna Gucwińska - wieloletnia legendarna dyrektorka @zoowroclaw razem z mężem Antonim Gucwińskim (zmarłym w 2021 roku). Przez lata program "Z kamerą wśród zwierząt", który prowadziła, uczył nas wrażliwości wobec naszych "braci mniejszych". Będzie nam jej ogromnie brakować - przekazał. 


Małżeństwo Gucwińskich zaangażowane w pomoc zwierzętom

Hanna Stefania Gucwińska, z domu Jurczak, urodziła się 25 kwietnia 1932 w Warszawie, a wychowywała się w Gorlicach, gdzie ukończyła I Liceum im. Michała Kromera. Z wykształcenia była zootechnikiem, pracę magisterską obroniła w Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Od 1957 r. pracowała w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu. W 1962 roku wyszła za Antoniego Gucwińskiego, wspólnie przez wiele lat pełnili funkcje dyrektorskie we wrocławskim zoo.

Od 1971 roku, przez ponad 30 lat, małżeństwo tworzyło kultowy program telewizyjny "Z kamerą wśród zwierząt", który był emitowany na antenie Telewizji Wrocław. W czasach PRL Hanna Gucwińska przez cztery kadencje zasiadała w Wojewódzkiej Radzie Narodowej, między 2001 a 2005 r. była posłanką na Sejm IV kadencji z ramienia SLD-UP.  

W 1977 r. Hanna Gucwińska została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, w 1983 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, natomiast w 1998 r. uhonorowano ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Hanna Gucwińska, lata 90/archiwum PAP

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura