KO chce rozmontować Trybunał Konstytucyjny. Uchwała jest gotowa

Redakcja Redakcja Trybunał Konstytucyjny Obserwuj temat Obserwuj notkę 215
Koalicja Obywatelska chce już na pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu przyjąć uchwałę ws. legalności wyboru trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ma to prowadzić do unieważnienia wyroków TK, w tym najgłośniejszego, dotyczącego prawa antyaborcyjnego - podaje Polsat News.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - nazywana "kompromisem aborcyjnym" - zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach.


Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co uznał TK za niekonstytucyjne. Pozostałe przypadki to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).

Unieważnienie wyroku Trybunału w sprawie aborcji to jeden z punktów umowy koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy.


Projekty Lewicy

Z kolei politycy Lewicy ogłosili, że na pierwszym posiedzeniu Sejmu złożą dwa projekty ustaw. Pierwszy z projektów ma dotyczyć "gwarancji legalnej, bezpiecznej, bezpłatnej aborcji do 12. tygodnia ciąży". Druga z ustaw ma "dekryminalizować pomoc w przerywaniu ciąży".

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany w piątek przez dziennikarzy w Sejmie o kwestie światopoglądowe, w tym o sprawę aborcji, odpowiedział: "W naszym programie jest przywrócenie stanu sprzed wyroku Trybunału (Konstytucyjnego z jesieni 2020 r.) i rozpisanie referendum".

Opozycja uważa, że nastąpił tzw. delikt konstytucyjny związany z przyjęciem ślubowania od tzw. sędziów dublerów. Chodzi o  trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych w 2015 roku, Mariusza Muszyńskiego, Jarosława Wyrembaka i Justyna Piskorskiego. 

Julia Przyłębska, prezes TK/Poznan.uw.gov.pl

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka