fot. PAP/Łukasz Gągulski
fot. PAP/Łukasz Gągulski

Tajemnicze słowa Kaczyńskiego ws. większości w Sejmie. "Ja mam inną wiedzę"

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 123
Jarosław Kaczyński zasiał ziarno niepewności, kto może dysponować większością w nowym Sejmie. - Nie wiem, czy Morawiecki jest skazany na porażkę. Ja mam swoją wiedzę, państwo swoją - powiedział dziennikarzom. Podkreślił również, że PiS nie zgłosi innej kandydatury na wicemarszałka niż Elżbieta Witek.

W poniedziałek w południe na inauguracyjnym posiedzeniu zbiera się Sejm X kadencji, podczas którego nowi posłowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie marszałek Izby i wicemarszałkowie. W posiedzeniu weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Rzecznik rządu Piotr Müller był pytany w poniedziałek w TVN24 o to, czy PiS wysunie kandydaturę obecnej marszałek Sejmu Elżbiety Witek na funkcje wicemarszałek Sejmu. - Taki scenariusz jest przewidziany dzisiaj na to posiedzenie Sejmu, liczę na to, że Sejm zaakceptuje tę kandydaturę - powiedział Müller.


Opozycja nie chce Elżbiety Witek

Część polityków dotychczasowej opozycji krytykuje jednak kandydaturę Witek do Prezydium Sejmu. - Nie wyobrażam sobie, żeby w prezydium Sejmu były osoby, które łamały konstytucję - mówił w niedzielę w Polsat News sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński. - Ja osobiście nie zagłosuję za panią Elżbietą Witek, dlatego, że jest osobą skompromitowaną, jest osobą, która w sposób karygodny niszczyła parlamentaryzm w Polsce, niszczyła debatę w parlamencie - dodał.

Donald Tusk reasumpcję głosowania, którą zarządziła Elżbieta Witek nazwał, "jednym z najbardziej tragicznych momentów polskiej demokracji, jeśli chodzi o istotę demokracji".


Katarzyna Kotula (Lewica) też zapowiedziała, że nie podniesie ręki - także jako wiceszefowa Komisji Regulaminowej, Immunitetowej i Spraw Poselskich - za kandydaturą Witek. "Znam bardzo dobrze regulamin Sejmu i notorycznie pani marszałek (Witek) ten regulamin łamała, łamała konstytucję, łamała demokrację" - oceniła. Podobnie jej partyjna koleżanka Magdalena Biejat. 

- Marszałek Elżbieta Witek spisała się niezbyt dobrze, jeżeli chodzi o przestrzeganie regulaminu Sejmu. Stosowała podwójne standardy, blokowała debatę demokratyczną, w świetle kamer stosowała nielegalną reasumpcję. Uważam, że jeśli ktoś łamał zasady, będąc szefem izby sejmowej, musi ponieść tego konsekwencje - powiedział

Kaczyński: Ja mam swoją wiedzę

Müller dopytywany, czy jeśli nowa większość parlamentarna poprosi o innego kandydata, to zgłoszą kogoś innego, odpowiedział że "na razie nie przewidują takiego scenariusza". - Nie ma takiej alternatywy w ogóle przedyskutowanej w naszym klubie parlamentarnym. Zgłaszamy panią marszałek Witek - podkreślił rzecznik rządu.

Potwierdził to prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Nie będziemy zgłaszać nikogo innego niż Elżbietę Witek. To jest przedsięwzięcie całkowicie niezgodne z dotychczas stosowaną praktyką. Nie pogodzimy się z taką sytuacją - odpowiedział na pytanie dziennikarki Polsat News.

Szef PiS zaznaczył również, że jeszcze nie wiadomo, czy misja stworzenia rządu przez Mateusza Morawieckiego, będzie skazana na porażkę. - Oni mają swoją wiedzę, ja mam swoją - podkreślił.

PiS w wyborach do Sejmu zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18.ja

Na zdjęciu prezes PiS Jarosław Kaczyński fot. PAP/Łukasz Gągulski

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka