PAP
PAP

Premier przedstawi skład rządu. Wskazał, na kogo liczy poza PiS

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 189
Premier Mateusz Morawiecki jest wciąż dobrej myśli na temat ewentualnego stworzenia rządu przez Zjednoczoną Prawicę. Szef rządu zapowiedział, że przedstawi skład proponowanej Rady Ministrów w ciągu 7-8 dni. Zdradził też, że jest otwarty na współpracę ze środowiskami Trzeciej Drogi i Konfederacji.

Premier: Skład Rady Ministrów za 7-8 dni

Proces tworzenia rządu trwa, zaprezentuję za 7-8 dni skład nowej Rady Ministrów i od decyzji Sejmu będzie zależało, czy uda się utworzyć nowy rząd - powiedział premier Mateusz Morawiecki po nieformalnym spotkaniu liderów UE w Zagrzebiu.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki, a następnie - zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

Prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.

Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.


Morawiecki: Mamy wspólne punkty z Trzecią Drogą i Konfederacją

Chcę wskazać punkty programowe, które łączą program PiS i odpowiadają na oczekiwania wyborców Konfederacji czy środowisk Trzeciej Drogi i w ten sposób wytyczyć pewną strategię działania na przyszłe lata - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w piątkowym „Fakcie”.

- Wygraliśmy te wybory, ale mam świadomość, jak trudno będzie zbudować w tej chwili większość. Uważamy jednak, że nasi wyborcy mają prawo oczekiwać, że podejmiemy taką próbę. Chcemy pokazać, że patrzymy w przyszłość - powiedział premier.

Ocenił, że gdyby nie podjął się misji stworzenia rządu, „oznaczałoby to dezercję od odpowiedzialności”. „A nie mam natury dezertera” - zaznaczył.

- Chcę wskazać punkty programowe, które łączą program PiS i jednocześnie odpowiadają na oczekiwania wyborców Konfederacji czy środowisk Trzeciej Drogi i w ten sposób wytyczyć pewną strategię działania na przyszłe lata - zaznaczył.

Morawiecki wskazał, że wyborcy zdecydowali, że chcą innego rządu – koalicyjnego, zrównoważonego, z różnych stron sceny politycznej.

- Dlatego, jak najbardziej, wyobrażam sobie koalicję zarówno z Konfederacją, jak i ze środowiskami Trzeciej Drogi - oświadczył premier.

MB

Fot. Mateusz Morawiecki. Źródło: PAP/ Andrzej Lange

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka