fot. Facebook
fot. Facebook

Myśliwy zastrzelił żołnierza. Pasławska: Ktoś powinien za to odpowiedzieć

Redakcja Redakcja Trzecia Droga Obserwuj temat Obserwuj notkę 68
Żołnierz 12 Brygady Zmechanizowanej zginął w środę wieczorem na pasie ćwiczeń taktycznych Krzekowo. Nieoficjalnie wiadomo, że żołnierza miał zastrzelić myśliwy, który prowadził odstrzał dzików w okolicy obiektu. - To niedopuszczalna sytuacja. Nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów, ale strzelec oraz zarządca obiektu, albo ktoś, kto zgodził się tam na odstrzał, powinien za to odpowiedzieć - powiedziała Salonowi 24 posłanka Trzeciej Drogi i przewodniczącą Klubu Polskich Dian, zrzeszającego kobiety należące do Polskiego Związku Łowieckiego, Urszula Pasławska.

Tragedia na strzelnicy w Krzekowie. Nie żyje żołnierz

Przypomnijmy, że do tragicznego zdarzenia doszło na jednym z zachodniopomorskich poligonów. - 15 listopada br. (środa) około godziny 20:45 na Pasie Ćwiczeń Taktycznych (PĆT) Krzekowo doszło do nieszczęśliwego wypadku, spowodowanego przez osobę trzecią, w wyniku którego śmierć poniósł żołnierz 12 Brygady Zmechanizowanej - przekazał w komunikacie rzecznik 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Błażej Łukaszewski.

Dodał, że czynności wyjaśniające okoliczności zdarzenia prowadzi Prokuratura Rejonowa w Szczecinie.

Według nieoficjalnych doniesień RMF FM, to myśliwy zastrzelił żołnierza. Strzelec najprawdopodobniej trafił mundurowego, myśląc, że upoluje dzika.

Żołnierz miał zostać postrzelony w szyję. Na miejsce wezwano pogotowie, ale, niestety, mimo długiej reanimacji, trwającej ok. 40 minut, mężczyzny nie udało się uratować.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:

Nie wiadomo, jak strzelec znalazł się w okolicy ćwiczących żołnierzy. Portal Super.fm ustalił, że odstrzał dzików na terenie strzelnicy prowadzony był przez firmę zewnętrzną na zlecenie 12. Brygady Zmechanizowanej. Z kolei portal TVN 24 poinformował, że część obiektu wojskowego nie była ogrodzona, a graniczyła z lasem.

Według nieoficjalnych informacji Radia Zet, zatrzymano w tej sprawie dwie osoby.

Pasławska: Gdy organizuje się polowanie, to nie organizuje się ćwiczeń

O komentarz do bulwersującej tragedii z udziałem myśliwego poprosiliśmy posłankę Trzeciej Drogi Urszulę Pasławską. Wiceszefowa PSL jest przewodniczącą Klubu Polskich Dian, zrzeszającego kobiety należące do Polskiego Związku Łowieckiego i specjalizuje się w tematyce myśliwskiej.

- Nie wiemy wszystkiego w tej sprawie. Wiadomo natomiast, że gdy organizuje się polowanie to nie organizuje się ćwiczeń. W związku z tym nie tylko sprawca, ale też ktoś, kto dopuścił do takiej sytuacji, że w czasie odstrzału było prowadzone szkolenie, powinien za to ponieść odpowiedzialność. Tutaj ewidentnie procedury zostały złamane  - powiedziała w rozmowie z portalem Salon24.pl parlamentarzystka.

Dodajmy, że w momencie opublikowania tej rozmowy śledczy nie ujawnili, kto bezpośrednio odpowiadał za takie zaniedbanie. Nie wiemy też, czy myśliwy nie dostał się na teren strzelnicy przypadkowo. Część obiektu nie była ogrodzona, a jedynie otoczona przez gęsty las.

Nasza rozmówczyni ma jednoznaczną opinię na ten temat. - Nie można na terenie, na którym odbywa się odstrzał zwierzyny wykonywać innych czynności - podsumowała posłanka.

Więcej szkoleń dla myśliwych? Wypadki z ich udziałem są częste

Zapytaliśmy naszą rozmówczynię o kwestię nieszczęśliwych wypadków z udziałem myśliwych. W samym listopadzie tego roku doszło do kilku incydentów, w których przypadkowo postrzelono inne osoby w czasie polowań lub ćwiczeń na strzelnicy. Niedawno media poinformowały, że młody łowczy przypadkowo postrzelił swojego kolegi w twarz ze strzelby. Pasławska przekonuje nas, że myśliwi i pozostali użytkownicy broni palnej potrzebują więcej szkoleń m.in. z posługiwania się bronią.

- Postuluję od wielu lat o to, żeby były wprowadzone obowiązkowe ćwiczenia z posługiwania się bronią. Nie tylko wtedy, gdy dana osoba podchodzi do egzaminu. Takie szkolenia powinny być regularnie przeprowadzane w czasie posiadania broni palnej i być pewnego rodzaju zobligowaniem do treningu i ćwiczenia z posługiwania się nią - zaapelowała Pasławska.

Mateusz Balcerek

Fot. Urszula Pasławska. Źródło: Facebook

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj68 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka