na zdjęciu: droga w Niemczech. fot. Marco Verch, Flickr (CC BY 2.0)
na zdjęciu: droga w Niemczech. fot. Marco Verch, Flickr (CC BY 2.0)

Podwyżka o 86 procent. Opłaty uderzą szczególnie w jedną branżę

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
W ciągu dwóch tygodni o blisko 90 proc. wzrośnie opłata za przejazd ciężarówką po niemieckich drogach. Podwyżka cen uderzy w branżę transportową.

Opłata za przejazd po niemieckich drogach w górę

Już 1 grudnia cena za przejazd samochodów ciężarowych po niemieckich drogach wzrośnie o 86 proc. Jest to związane z wprowadzeniem dodatkowej opłaty za emisję dwutlenku węgla przez te pojazdy. Niezadowoleni takim obrotem spraw są niemieccy przewoźnicy, ale bardzo ucierpi też polska branża transportowa. Branża jest obecnie w dołku, zleceń jest mało.


Fala bankructw wisi w powietrzu

Istnieje ryzyko, że wiele firm, które mają choćby leasingowane auta, co generuje koszty, będzie woziło towary poniżej opłacalności.

- To z kolei może niestety skutkować falą bankructw - mówi RMF FM Jerzy Gębski, wiceprezes Polskiej Izby Logistyki. Według wyliczeń ogólne koszty transportu wzrosną o kilkanaście procent, co prędzej czy później przełoży się też na wzrost cen produktów z importu.

Zdążyć przed zmianami

Ekspert zauważa, że niektóre firmy zlecają transport wcześniej, by zdążyć z dostarczeniem towarów przed zmianą cen.

- Znam takie firmy, które mówią, że jeżeli nie będzie możliwości przeniesienia wzrostu kosztów na zleceniodawców, to wolą ciężarówki odstawić pod tzw. płot - dodaje Gębski. Niemcy są jednym z głównych krajów tranzytowych w Europie.

na zdjęciu: droga w Niemczech. fot. Marco Verch, Flickr (CC BY 2.0)

MD

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka