Twórca ChatGPT wyrzucony z pracy, odeszli też Polacy. Szok w OpenAI

Redakcja Redakcja Innowacje Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Gigant OpenAI, twórca ChatGPT, odwołał dyrektora wykonawczego spółki i jej współzałożyciela Sama Altmana oraz innego założyciela i prezesa Grega Brockmana. Według zarządu Altman nie był "szczery" w komunikacji z zarządem. Rolę Altmana przejęła tymczasowo dotychczasowa dyrektor ds. technologii Mira Murati. Wraz z programistą OpenAI opuściło trzech Polaków.

W wydanym w piątek krótkim komunikacie oznajmiającym decyzję nie podano konkretnych powodów, poza wzmianką, że Altman miał "nie być konsekwentnie szczery" w komunikacji z zarządem. Według portalu The Verge, do zmiany doszło nagle i była ona zaskoczeniem dla pracowników spółki, jak i głównego partnera OpenAI, Microsoftu, który wykorzystuje model w swojej wyszukiwarce Bing i zainwestował w spółkę miliardy dolarów. Obie firmy zapowiedziały kontynuowanie współpracy.  


Współtwórca sztucznej inteligencji odchodzi

Altman był jedną z czołowych postaci branży AI i zwolennikiem stworzenia "bezpiecznej" tzw. ogólnej sztucznej inteligencji (AGI), tj. superinteligentnego systemu zdolnego do rozumowania na poziomie człowieka lub go przewyższającego.

Biznesmen jednocześnie otwarcie mówił o katastrofalnych ryzykach dla ludzkości z tym związanym. Jeszcze w czwartek Altman występował na konferencji podczas szczytu APEC (Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku) w San Francisco, mówiąc o konieczności stworzenia silnej sztucznej inteligencji jako odpowiedzi na kryzysy trapiące świat.

Jak przekazał we wpisie na portalu X Brockman, który założył z nim OpenAI - początkowo jako organizację non-profit - zostali oni wraz z Altmanem w piątek poinformowani o swoim zwolnieniu przez Ilyę Sutskevera, głównego naukowca firmy, który również współzakładał OpenAI. Według The Verge, między Sutskeverem i Altmanem od dawna dochodziło do tarć m.in. w związku z polityką firmy dotyczącą bezpieczeństwa AI.  

- Kocham was wszystkich. Dzisiejszy dzień był dziwnym doświadczeniem pod wieloma względami. ale jednym z nieoczekiwanych jest to, że było to trochę jak czytanie własnej pochwały, gdy wciąż żyjesz. wylew miłości jest niesamowity. Jeden wniosek: idź powiedzieć swoim przyjaciołom, jak wspaniali są według ciebie - komentował awanturę Altman na portalu X. 

 


Polacy rezygnują 

W burzy, jaka rozpętała się w amerykańskiej firmie, jest też polski wątek. OpenAI opuścili prof. Aleksander Mądry, Jakub Pachocki i Szymon Sidor. Stało się to kilka godzin po tym, gdy zwolniono Altmana. 

Cała trójka pełniła ważne funkcje w OpenAI. Pachocki był dyrektorem ds. badań, Mądry jest profesorem Massachussetts Institute of Technology, który dołączył do firmy kilka miesięcy wcześniej jako szef specjalnie powołanego zespołu zajmującego się oceną ryzyka i prognoz dotyczących ryzyka silnych systemów AI. Sidor był badaczem od lat związanym z firmą. 


Fot. Sam Altman, były CEO OpenAI/PAP/EPA 

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie