Rosalynn Carter. Fot. PAP/EPA/BILL FITZ-PATRICK / JIMMY CARTER LIBRARY / HANDOUT
Rosalynn Carter. Fot. PAP/EPA/BILL FITZ-PATRICK / JIMMY CARTER LIBRARY / HANDOUT

Nie żyje Rosalynn Carter. Nieoficjalnie nazywano ją współprezydentem

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
W wieku 96 lat zmarła w niedzielę Rosalynn Carter, małżonka byłego demokratycznego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera - poinformował Carter Center, organizacja non-profit utworzona w 1982 r. przez byłego prezydenta. Rosalynn Carter zmarła w swoim domu w Plains, w stanie Georgia,w otoczeniu męża i najbliższej rodziny.

Nie żyje Rosalynn Carter. "Była moją równorzędną partnerką"

„Rosalynn była moją równorzędną partnerką we wszystkim co kiedykolwiek osiągnąłem. Dawała mi cenne rady i słowa zachęty kiedy ich potrzebowałem. Dopóki Rosalynn była na świecie zawsze wiedziałem, że ktoś mnie kocha i wspiera” - napisał Carter w opublikowanym oświadczeniu.

W maju br. u Rosalynn Carter zdiagnozowano demencję. W ostatnich miesiącach jej stan zdrowia stale się pogarszał.


Byli małżeństwem przez 77 lata

Urodzona jako Eleanor Rosalynn Smith 18 sierpnia 1927 r. wyszła za mąż za Jimmy'ego Carter 7 lipca 1946 r. Byli małżeństwem przez 77 lata, mieli czworo dzieci, 11 wnuków i 14 prawnuków.

Była najbliższą doradczynią męża podczas jego kadencji prezydenckiej w latach 1977-1981 i później kiedy poświęcił się działalności humanitarnej. Doradcy prezydenta mówili często nieoficjalnie, że jest "współprezydentem".


Jimmy Carter jest najdłużej żyjącym byłym prezydentem US

W odróżnieniu od wielu poprzednich Pierwszych Dam, Rosalynn brała udział w posiedzeniach gabinetu, wypowiadała się na temat wielu kontrowersyjnych problemów i reprezentowała męża podczas podróży zagranicznych.

Jimmy Carter, obecnie w wieku 99 lat, jest najdłużej żyjącym byłym prezydentem USA i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Od lutego br. jest otoczony opieką paliatywną.

KW

Fot. Rosalynn Carter. Fot. PAP/EPA/BILL FITZ-PATRICK / JIMMY CARTER LIBRARY / HANDOUT

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka