Wspólny start Lewicy, KO i Trzeciej Drogi w wyborach europejskich i samorządowych? Fot. PAP/Paweł Supernak
Wspólny start Lewicy, KO i Trzeciej Drogi w wyborach europejskich i samorządowych? Fot. PAP/Paweł Supernak

Tak pogrążą PiS w kolejnych wyborach? „Są takie rozmowy”

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 77
Są takie rozmowy, liderzy o takich scenariuszach rozmawiają – powiedział poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek w Polsacie pytany o wspólny start Lewicy, KO i Trzeciej Drogi w wyborach europejskich i samorządowych. To jest bardzo ciekawy projekt – podkreślił.

Wspólny start Lewicy, KO i Trzeciej Drogi w wyborach europejskich i samorządowych?

– To jest bardzo ciekawy projekt. Wybory 15 października pokazały, że Polacy chcą innej polityki i innej większości, że podoba im się to, co proponuje Lewica, Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga. I ja byłbym zwolennikiem takich rozmów w ramach większości demokratycznej, aby to, co wypracowaliśmy w wyborach 15 października, nieść dalej – powiedział w niedzielę Krzysztof Śmiszek w Polsat News, pytany o możliwy wspólny start tych ugrupowań w wyborach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego.

Jak zauważył, w wyborach parlamentarnych obowiązuje „inna metoda liczenia głosów, przekroczenie 5 proc. to jest gwarancja wejścia, natomiast przy sejmikach wojewódzkich trzeba tych głosów ok. 12-14 proc.”.

– Są takie rozmowy. Liderzy o takich scenariuszach rozmawiają. Te wybory samorządowe i europejskie nie są za 2-3 lata, one są za 5-7-8 miesięcy – powiedział poseł Lewicy.

Proces formowania rządu „właściwie się już skończył”

Śmiszek podkreślił jednocześnie, że proces formowania rządu „właściwie się już skończył”.

– Mamy ostateczne polerowanie tego układu. Będziemy (Lewica) mieć ministerstwo cyfryzacji, walczymy cały czas o ministerstwo edukacji narodowej. Polityka społeczna tradycyjnie należy do sfery wpływów socjaldemokratów, zatem Lewicy, są także rozmowy o innych resortach. Natomiast o tym będzie mówił pan premier Tusk, mi o tym nie wypada mówić. Natomiast nie ukrywajmy, że każda formacja, która weszła do rządu, ma ambicje, swoich ludzi i swoje pomysły – powiedział poseł Lewicy.


Co z miejscami dla PiS w prezydium Sejmu i Senatu?

Odniósł się również do wyborów prezydium Senatu, podczas których kandydat Prawa i Sprawiedliwości Marek Pęk nie został wybrany na wicemarszałka.

– Wierzę w słuszność decyzji senatorów, którzy powiedzieli podczas pierwszego głosowania, że nie ma zgody na pana Pęka – powiedział. – To nie jest tak, że ja dzisiaj mówię, że to się nigdy nie wydarzy, słyszę głosy z różnych stron sceny politycznej, także tej demokratycznej, że być może trzeba dać drugą szansę panu senatorowi – dodał Śmiszek.

Dodał, że w Senacie „czeka nas jeszcze raz ta debata”, ale podkreślił, że zupełnie inna jest sytuacja przypadku wyborów prezydium Sejmu, gdzie kandydatka PiS do funkcji wicemarszałka Elżbieta Witek również przegrała w głosowaniu.

– W Sejmie na pewno nie będzie zgody na panią marszałek Witek. Ja uważam, że osoba, która bardziej dbała o to, ab status partii Prawo i Sprawiedliwość był realizowany w Sejmie, a nie regulamin Sejmu i nie konstytucja, po prostu powinna ponieść tego konsekwencje – stwierdził.

Dodał jednak, że Prawo i Sprawiedliwość jako największy klub w Sejmie powinien mieć swojego wicemarszałka.

– Mają 194 posłów, mają z czego wybierać. I Lewica zagłosuje za tym, ale nie za kimś, kto absolutnie ostentacyjnie łamał regulamin Sejmu – stwierdził Krzysztof Śmiszek.

KW

Źródło zdjęcia: Wspólny start Lewicy, KO i Trzeciej Drogi w wyborach europejskich i samorządowych? Fot. PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka