Tomasz Kaczmarek (L) i Mariusz Kamiński (P). Fot. PAP/Leszek Szymański
Tomasz Kaczmarek (L) i Mariusz Kamiński (P). Fot. PAP/Leszek Szymański

"Agent Tomek" zeznawał przeciw politykom PiS. „Wyborcza” zapowiada duży materiał

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 130
W niedzielę wieczorem „Gazeta Wyborcza” podała, że znany z medialnej popularności dawny funkcjonariusz CBA i były poseł PiS Tomasz Kaczmarek złożył w prokuraturze zeznania obciążające szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i jego zastępcę Macieja Wąsika. Zdaniem „Agenta Tomka” politycy „mieli przekazywać "dziennikarzom wspierającym PiS tajne materiały na swoich politycznych konkurentów”.

"Agent Tomek" zeznawał w Prokuraturze Rejonowej w Olsztynie

W piątek Kaczmarek zjawił się w Prokuraturze Rejonowej w Olsztynie. – Zeznawałem pod rygorem odpowiedzialności karnej, był przy tym obecny mój adwokat. Nie boję się konfrontacji moich zeznań z dokumentami i z aktami śledztw – mówi cytowany przez „Gazetę Wyborczą” były agent CBA i poseł PiS w latach 2011-15.


Kaczmarek: "Łamałem prawo na polecenie polityków PiS"

Tomasz Kaczmarek, znany lepiej jako „Agent Tomek” twierdzi, że na polecenie swoich szefów, czyli Mariusza Kamińskiego, jego zastępcy Macieja Wąsika i Ernesta Bejdy łamał prawo. Miał też przekazywać ściśle tajne dokumenty „propisowskim dziennikarzom, dziś gwiazdom prorządowych mediów”. 

Niektórych osobiście woził operacyjnym autem do zakonspirowanych lokali Biura – podaje „Wyborcza”.

– Te publikacje miały być częścią działań służb i służyć dla celów partii PiS – mówi „agent Tomek”. 

„Gazeta Wyborcza” zapowiada, że w poniedziałkowym wydaniu przedstawi szczegóły zeznań Kaczmarka i operacji z dostarczaniem ściśle tajnych dokumentów zaprzyjaźnionym dziennikarzom oraz nazwiska wszystkich zleceniodawców i odbiorców.

Zarzuty dla "agenta Tomka"

Przypomnijmy, że w 2021 roku prokuratura postawiła Kaczmarkowi zarzuty tworzenia fałszywych dowodów, składania fałszywych zeznań oraz fałszywego oskarżenia. Chodziło o sprawę willi w Kazimierzu Dolnym, która według CBA miała należeć do Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich. W 2020 roku "agent Tomek" usłyszał sześć zarzutów, w tym m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy.

KW

Źródło zdjęcia: Tomasz Kaczmarek (L) i Mariusz Kamiński (P). Fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka