Połowa Polaków chciałaby sześciomiesięcznej przerwy od pracy. Fot. Pixabay
Połowa Polaków chciałaby sześciomiesięcznej przerwy od pracy. Fot. Pixabay

Polacy mają tego dość. Te dane pokazują, jak bardzo

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Połowa Polaków chciałaby półrocznej przerwy w pracy. Prawie 70 proc. Polaków chce osiągnąć zawodowy sukces, ale jednocześnie dwie trzecie podkreśla potrzebę elastyczności dla zachowania lepszego balansu w życiu.

Połowa Polaków chciałaby sześciomiesięcznej przerwy od pracy

Na pytanie, czy przydałaby się 6-miesięczna przerwa od pracy, 22 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie się zgadzam", 30 proc. odparło „raczej się zgadzam", 13 proc. udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie się nie zgadzam", a 35 proc. – „raczej się nie zgadzam".

Badanie pokazało, że przerwy w pracy chcemy wykorzystać dla samych siebie. Na pytanie, do czego przydałaby się 6-miesięczna przerwa w pracy, 67 proc. odparło „naładować baterie", 39 proc. – „aby spędzić czas z bliskimi", 35 proc. – „by odkrywać świat", 26 proc. – chce „wypróbować, zrobić coś innego", a 21 proc. - poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Kolejne 15 proc. – długą przerwę w pracy wykorzystałoby do opieki nad rodziną, 10 proc. – założyłby w tym czasie własną firmę", 5 proc. zostałoby wolontariuszem, a 2 proc. nie miało pomysłu. Takie dane przynosi raport Nationale-Nederlanden „Długie jutro".


Polacy chcą sukcesu zawodowego, ale...

Zgodnie z wynikami raportu, blisko jedna trzecia ankietowanych deklaruje, że pracuje powyżej 40 godzin tygodniowo, co oznacza, że narażają się na ryzyko wypalenia zawodowego. Z drugiej strony prawie jedna piąta przeznacza na pracę mniej niż 30 godzin tygodniowo, co wpisuje się w rosnący trend pracy na część etatu. Jednocześnie, Polacy chcą sukcesu zawodowego. Prawie 70 proc. z nich podkreśla wagę rozwoju kariery skoncentrowanego na awansie i wyższych dochodach. Ponadto, wyraźnie widać zapotrzebowanie na bardziej elastyczny model pracy, który umożliwiłby równoważenie obowiązków prywatnych i zawodowych" - podano. Z badania wynika, że dwie trzecie ankietowanych uważa, iż taka elastyczność jest niezbędna dla ich stabilizacji i komfortu. Równocześnie 48 proc. badanych jest przekonanych, że pracodawca odpowiednio inwestuje w ich przyszłość.


Pracownicy coraz śmielej wyrażają oczekiwania wobec swoich pracodawców, oczekując wsparcia w planowaniu kariery. Nasz raport wskazuje, że za potrzebami pracowników idzie równocześnie troska o ich zdrowie psychiczne. Dlatego pracodawcy coraz częściej decydują się na wprowadzenie elastycznego czasu pracy, hybrydowego modelu czy dodatku do ubezpieczeń grupowych, zapewniającego opiekę psychologiczną i psychiatryczną


– podkreśla Anna Kwiatkowska z Nationale-Nederlanden.


Polacy są w czołówce najbardziej zapracowanych narodów Europy

Polska, razem z Holandią, jest na piątym miejscu z ponad połową osób deklarujących potrzebę półrocznego urlopu. Najchętniej skorzystaliby z niej Hiszpanie (57 proc.) i Rumunii (56 proc.). Z kolei najmniejszy odsetek osób potrzebujących takiej przerwy odnotowano wśród Czechów – nieco ponad jedna piąta obywateli tego kraju wyraziła zainteresowanie taką możliwością. I trudno się dziwić, że chcemy odpoczywać, bo Polacy są w czołówce najbardziej zapracowanych narodów Europy. Według danych Eurostat więcej od nas pracują tylko Grecy. W Grecji tydzień pracy osób w wieku 20–64 lat wynosił 41 godzin. Grecy nie uchodzą za zbyt pracowitych, a jednak zajęli pierwsze miejsce. Drugą lokatę wywalczyła Polska ze średnim czasem pracy w ciągu 40,4 godziny. Na podium znalazła się również Rumunia, w której średni tydzień pracy w tych krajach trwa 40,2 godziny.

Warto zestawić te dane ze średnią unijną, która wynosi 37,5 godziny. Najkrótszy średni czas pracy w tygodniu zarejestrowano w Holandii, gdzie było to zaledwie 33,2 godzin. Drugi najniższy wynik „wypracowały” Niemcy. Nasi sąsiedzi zza Odry przeciętnie pracują 35,3 godziny w tygodniu. W Danii to jeszcze mniej, bo tylko 35,4 godziny. Średni czas pracy był wysoki także w Portugalii (39,9) i Czechach (39,8) W czołówce znajdziemy również takie kraje jak Chorwacja, Węgry, Słowacja, Słowenia oraz Cypr. We wszystkich wspomnianych krajach średni czas pracy wynosił 39,6 godziny. W czołówce znajdziemy także takie kraje jak Austria (36 godzin), Finlandia (36,2 godziny) czy Irlandię (36,9 godziny). Eurostat sprawdził również, jak średni czas pracy wygląda w niektórych państwach nienależących do UE. Norwegowie spędzają w pracy średnio 35,5 godziny a Szwajcarzy 36 godzin. Liderem jest Serbia. Średni czas pracy w tygodniu wynosi tam aż 43,3 godziny.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Połowa Polaków chciałaby sześciomiesięcznej przerwy od pracy. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo