PAP/Paweł Supernak
PAP/Paweł Supernak

Bezpłatny numer do zgłaszania SMS-owych oszustw. Strzeżcie się przed świętami

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Ministerstwo Cyfryzacji i CERT Polska uruchomiły dzisiaj bezpłatny numer 8080, który służy do zgłaszania podejrzanych SMS-ów. To efekt ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, którą uchwalono we wrześniu.

Cyberprzestępcy wykorzystują Święta Bożego Narodzenia i Black Friday

Według ekspertów NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej) oszustwa to najczęściej występująca forma cyberprzestępczości. 

Podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Cyfryzacji Janusz Cieszyński apelował o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z nadużyciami w komunikacji elektronicznej. – Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Black Friday. Możemy spodziewać się więc wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Jest ryzyko, że padniemy ich ofiarą, na przykład poprzez kliknięcie w fałszywy link przesłany za pomocą podejrzanej wiadomości – mówił. 


Nowy numer do zgłaszania podejrzanych wiadomości SMS: 8080.

W związku z niebezpieczeństwami uruchomiono nowy numer 8080, pod którym można darmowo zgłaszać podejrzane wiadomości, które do nas trafiają. Numer 8080 jest prowadzony przez zespół ekspertów z CERT Polska działającego w strukturach NASK.

Wicedyrektor tej instytucji Adam Marczyński twierdzi, że nowa inicjatywa pomoże w zapobieganiu cyberprzestępczości: – Możliwość zgłoszenia złośliwego SMS-a, zawierającego link do strony internetowej, przez którą cyberprzestępcy wyłudzali pieniądze, już istnieje. My taką domenę sprawdzamy i w miarę możliwości blokujemy. Natomiast dzięki nowym przepisom będziemy mogli zatrzymać rozpowszechnianie takich SMS-ów. Po otrzymaniu zgłoszenia podejrzanej wiadomości mamy możliwość zbudowania pewnego wzorca, przekazania go wszystkim operatorom telekomunikacyjnym i spowodowania, że taka wiadomość nie dotrze do kolejnych odbiorców. 


„Po otrzymaniu podejrzanego SMS-a będziemy w stanie zbudować wzorzec takiej wiadomości i uciąć kampanię przestępców w momencie, w którym ruszają na ścieżce SMS-owej, zanim użytkownik będzie miał możliwość kliknięcia i wejścia na stronę” – kontynuował Marczyński, wypowiadając się również na temat samej ustawy. „Dzięki niej podnosimy poziom bezpieczeństwa – i co równie istotne - przesuwamy się ze strony reaktywnej do strony proaktywnej. Pozwala to zatrzymać dany atak na wcześniejszym etapie” – dodał.

Szymon Sidoruk, ekspert CERT Polska, współpracujący przy tworzeniu ustawy zaznaczył, że zachęca, by budować wspólnie odporność na oszustwa i zgłaszać podejrzane wiadomości na numer 8080. „Wspierajmy w ten sposób te osoby, które tak łatwo nie rozpoznają takich oszustw” – apelował w czasie konferencji, na której byliśmy obecni.

Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej

Jak podaje NASK, ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej ma wprowadzić cztery fundamentalne zmiany. Chodzi o:

- bezpieczniejsze SMS-y,

- bezpieczniejsze maile;

- bezpieczniejsze połączenia telefoniczne;

- bezpieczniejszy internet.

Oprócz wprowadzenia wspomnianego numeru 8080, ma być wdrożone kilkanaście innych rozwiązań.

MD

Na zdjęciu Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński (P) i zastępca dyrektora NASK, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji Adam Marczyński (L) podczas konferencji prasowej, fot. PAP/Paweł Supernak

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie