Twitter
Twitter

Amerykanie dostarczyli Polsce dużą ilość nowej broni. Lista robi wrażenie

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Zamówiona przez Polskę broń z USA zaczęła powoli docierać do naszego kraju. Do Wojska Polskiego trafiły kolejne wyrzutnie rakietowe HIMARS i czołgi Abrams. O wyładunku sprzętu poinformował w mediach społecznościowych szef MON Mariusz Błaszczak.

Błaszczak: HIMARSy i Abramsy trafiły do Wojska Polskiego

O dostawie sprzętu, w tym wyrzutni HIMARS i czołgów M1A1 ABRAMS, szef MON poinformował za pośrednictwem platformy X (dawniej Twitter).

- Duża dostawa amerykańskiego sprzętu wojskowego dla Wojska Polskiego! Obecnie w Świnoujściu trwa jego rozładunek – najpierw 11 wyrzutni HIMARS. W kolejce do wyładunku czekają kolejne wyrzutnie oraz czołgi M1A1 ABRAMS z wozami zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES - napisał Błaszczak.


O dostawie poinformowała, także na platformie X, Agencja Uzbrojenia.

- Kolejne wyrzutnie pierwszego dmo (dywizjonowych modułów ogniowych - PAP) HOMAR-A już w Polsce - napisano. Wskazano, że "po prawie półroczu, w porcie w Świnoujściu zameldowało się 11 wieloprowadnicowych wyrzutni M142 HIMARS, zamówionych dla Wojska Polskiego w ramach umowy z 2019 roku. Rozładunek sprzętu wojskowego wciąż trwa".


- Dzisiejsza dostawa jest efektem umowy podpisanej w styczniu br., obejmującej m.in. 116 czołgów - napisano w kolejnym wpisie.


Ogromne zakupy dla armii. To efekt wojny na Ukrainie

Przypomnijmy, że w związku z wydarzeniami na Ukrainie polski MON zaczął naprędce kupować najnowocześniejsze uzbrojenie. Wojsko Polskie zamówiło m.in. samoloty, śmigłowce, czołgi, działa i wyrzutnie rakiet. Portal Business Insider podsumował te zakupy i stwierdził, że Polska będzie miała jedną z najpotężniejszych armii w Europie.

"Warszawa podpisała umowę o wartości 6 miliardów dolarów na zakup 350 czołgów M1 Abrams z USA, a Departament Stanu USA właśnie zatwierdził zakup 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache za 12 miliardów dolarów, uzbrojonych w różne rodzaje broni, w tym pociski przeciwpancerne Hellfire, pociski powietrze-powietrze Stinger i pociski rakietowe powietrze-ziemia. 96 śmigłowców uczyniłoby Polskę największym operatorem Apache poza Stanami Zjednoczonymi"  - napisali dziennikarze portalu branżowego.

Zwrócili też uwagę, że zgodnie z amerykańską sztuką prowadzenia wojny, obie te maszyny ze sobą współpracują na nowoczesnym polu bitwy.

"Polska wyda również 10 miliardów dolarów na 18 wyrzutni HIMARS i podobno planuje zakup do 500 kolejnych wyrzutni. Początkowe systemy HIMARS mają być wyposażone w 45 rakiet dalekiego zasięgu Army Tactical Missile System, których USA jak dotąd odmówiły Ukrainie. Polska zamówiła również broń o wartości 14 miliardów dolarów od Korei Południowej, wschodzącej potęgi przemysłu obronnego, w tym 1000 czołgów K2 Black Panther, prawie 700 samobieżnych haubic K9 i 48 lekkich samolotów bojowych FA-50" - wyliczyli.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:


MB

Fot. Dostawa broni dla Polski. Fot. Twitter/Mariusz Błaszczak


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo