Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Fot. PAP/Paweł Supernak
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Fot. PAP/Paweł Supernak

Co z komisją ds. rosyjskich wpływów? Marszałek Hołownia ma plan

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 65
W środę Sejm odwoła członków komisji ds. badania rosyjskich wpływów - zapowiedział w czwartek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak podkreślił, jest czymś niezrozumiałym, że polski parlament powołał komisję, której zakres pracy "dubluje zakres pracy i kompetencji służb specjalnych".

Hołownia: W środę Sejm odwoła członków komisji ds. badania rosyjskich wpływów

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Szymon Hołownia oświadczył, że ostatni punkt w bloku głosowań zaplanowanym na przyszłą środę to odwołanie członków komisji ds. badania rosyjskich wpływów w latach 2007-2022.

– Dla mnie czymś niezrozumiałym jest, że polski parlament powołał komisję, której zakres pracy tak naprawdę dubluje zakres pracy i kompetencji służb specjalnych. Jeśli były jakieś wpływy rosyjskie w tych latach, o których mówi ustawa tworząca tę komisję, to od czego mamy służby? Powinniśmy już dawno o nich wiedzieć – podkreślił marszałek Sejmu.

Dodał, że członkowie tej komisji zarabiają powyżej 12 tys. zł miesięcznie. – Mają eleganckie biuro w kancelarii premiera, a - jak słyszymy - do tej pory prowadza kwerendę pogłębioną dotyczącą tych rzeczy, które Sejm zadał – stwierdził Hołownia.


"Będziemy robili porządek z komisją zwaną kiedyś lex Tusk"

We wtorek lider PO Donald Tusk zapowiedział odwołanie składu komisji ds. badania wpływów rosyjskich. – Będziemy robili porządek z komisją zwaną kiedyś „lex Tusk”. Odwołamy skład tej komisji w (przyszły) wtorek na kolejnej części pierwszego posiedzenia Sejmu i później zastanowimy się nad przyszłością prac tej komisji – powiedział przewodniczący PO.

W środę w Polsacie szef klubu KO Borys Budka poinformował, że jego klub złożył wniosek na ręce marszałka Sejmu, aby jak najszybciej odwołać członków komisji ds. wpływów rosyjskich.


Ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP 

31 maja br. weszła w życie - powstała z inicjatywy PiS - ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022, którą prezydent podpisał kilka dni wcześniej, zapowiadając jednocześnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. 2 czerwca Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy. Uchwalono ją 16 czerwca, a 28 czerwca posłowie odrzucili sprzeciw Senatu do tej noweli. Prezydent podpisał nowelizację 31 lipca. W sierpniu weszła ona w życie.

30 sierpnia na członków komisji zostali powołani: dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy prezydencie RP prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Łukasz Cięgotura, Michał Wojnowski, Józef Brynkus, Marek Szymaniak, Arkadiusz Puławski i Andrzej Kowalski. Przewodniczącym komisji został Sławomir Cenckiewicz.

KW

Źródło zdjęcia: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Fot. PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka