Źródło zdjęcia: Polacy częściej mają nadzieję na lepszą pracę. Fot. Pixabay
Źródło zdjęcia: Polacy częściej mają nadzieję na lepszą pracę. Fot. Pixabay

Polacy robią to chętnie. Liczą, że będzie jeszcze lepiej

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Co piąty Polak zmienił pracę w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a kolejnych 17 proc. zmieniło stanowisko u swojego pracodawcy.

Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań

Polska Agencja Rozwoju Przemysłu (PARP) opublikowała raport „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań”. Jak zaobserwowano pracę najczęściej zmieniali pracownicy branży hotelarsko-gastronomicznej (34 proc.), handlu detalicznego i hurtowego (26 proc.), oraz transportu (21 proc.) i logistyki (21 proc.).

W raporcie wskazano, że najczęstszymi przyczynami zmiany pracy wskazywanymi przez ankietowanych były wyższe zarobki (48 proc.) i chęć rozwoju zawodowego (42 proc.). Średni czas na znalezienie nowej pracy w III kw. 2023 r. wyniósł 2,7 miesiąca. Skrócił się względem II kw. 2023, gdy wynosił on 3,6 miesiąca.


Polacy częściej mają nadzieję na lepszą pracę

Jak informuje PARP, w porównaniu z II kw. 2023 zwiększył się też odsetek respondentów, oceniających pozytywnie szansę na znalezienie nowej pracy, „tak samo dobrej lub lepszej od obecnej ". Zgodnie z danymi w raporcie wynosi on 69 proc. w III kwartale stosunku do 63 proc. w poprzednim. Jednocześnie 40 proc. pracowników nie planuje aktualnie zmieniać pracy, 31 proc., planuje zmienić w ciągu najbliższych 3 miesięcy, 20 proc. w ciągu roku, a 8 proc. w ciągu 6 miesięcy - przedstawiono w raporcie.

Odpowiedzi ankietowanych pokazują, że dla polskich pracowników najważniejszy przy wyborze pracy jest ciekawy zakres obowiązków (51 proc.), ludzie, z którymi pracują (41 proc.), możliwości rozwoju i uczestniczenia w kursach oraz szkoleniach (34 proc.), możliwość pracy hybrydowej (32 proc.), szefa, który docenia ich pracę (29 proc.). Dla 59 proc. ankietowanych praca jest istotnym elementem życia, a 54 proc. czerpie z niej satysfakcję.

Bezrobocie nieco spadło. Mamy lepszą sytuację niż średnia unijna

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia procentowego w Polsce we wrześniu 2023 r. wynosiła 5.0 proc., co w porównaniu z wrześniem 2022 r. jest niższa o 0,1 proc. Średnia bezrobocia dla krajów członkowskich Unii Europejskiej zgodnie z danymi Eurostatu wynosi 6,0 proc.

Według raportu PARP w Polsce działa 330 tys. niezależnych specjalistów - freelancerów i jest o ponad 8 proc. więcej niż przed rokiem. Prawie połowa z nich to ludzie w wieku 26–35 lat, a ponad trzy czwarte zanim „poszło na swoje” pracowała na etacie. Dla pozostałych rozpoczęcie własnej działalności było pierwszą pracą w życiu. Z samych zleceń utrzymuje się 23,2 proc. respondentów.


O pracę nadal będzie stosunkowo łatwo. Będzie gospodarcze odbicie

Zgodnie z raportem 40,2 proc. ankietowanych zapewnia, że ich zarobki w porównaniu z 2022 r. zwiększyły się (40,2 proc.), a 40,7 proc., że utrzymały swój poziom. Z usług freelancerów korzystają głównie mikrofirmy (40,7 proc.) oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (35,1 proc.). Kontrakty z dużymi korporacjami zawiązuje 8,2 proc. ankietowanych. Prawie 40 proc. badanych poinformowało, że wykonuje zlecenia dla klientów zagranicznych.

Wygląda na to, że o pracę nadal będzie stosunkowo łatwo, bo w opublikowanej prognozie gospodarczej Komisja Europejska przewiduje, że po spowolnieniu w 2023 roku, w polskiej gospodarce nastąpi odbicie w dwóch kolejnych latach. Przyczynią się do tego wzrost konsumpcji prywatnej, dalszy wzrost inwestycji i dobre wyniki eksportu. Zgodnie z prognozami Komisji wzrost PKB Polski w 2023 roku wyniesie 0,4 proc. , w 2024 roku - 2,7 proc., a w 2025 roku - 3,2 proc. Bezrobocie ma nadal spadać: w 2023 roku wyniesie 3 proc.; w 2024 roku - 2,8 proc., a w 2025 roku - 2,7 proc. Inflacja w 2023 roku wyniesie 11,1 proc.; w 2024 roku - 6,2 proc., natomiast w 2025 roku - 3,8 proc.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Polacy częściej mają nadzieję na lepszą pracę. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo