Cała granica z Rosją zostaje zamknięta. Fot. PAP/EPA/TOMI HANNINEN
Cała granica z Rosją zostaje zamknięta. Fot. PAP/EPA/TOMI HANNINEN

Finlandia ma dość działań Rosji. Helsinki zdecydowały się na ostateczność

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Cała granica z Rosją zostaje zamknięta. Imigranci napływający w stronę Finlandii przez Rosję nie będą mogli przekroczyć wschodniej granicy i składać podań o azyl. Przez granicę fińsko-rosyjską dopuszczalny będzie tylko przewóz towarów – zdecydował we wtorek fiński rząd.

Finlandia zamyka całą granicę z Rosją

Rząd podjął decyzję o ostatecznym zamknięciu całej wschodniej granicy w związku z napływem migrantów z krajów trzecich, w odpowiedzi na „zorganizowane działanie państwa rosyjskiego zmierzające do wywarcia wpływu” - podkreślił premier Petteri Orpo na konferencji w Helsinkach.

Decyzja o zamknięciu całej granicy, w tym ostatniego otwartego dotąd przejścia na dalekiej północy w Laponii, w kierunku na Murmańsk (ok. 250 km od granicy), wchodzi w życie w nocy ze środy na czwartek i będzie obowiązywać przez dwa tygodnie.


Eksperci: Próby Rosji, by wywołać kryzys migracyjny na granicy z Finlandią nie powiodły się

Próby Rosji, by wywołać kryzys migracyjny na granicy z Finlandią, jak się wydaje, nie powiodły się, dzięki szybkiej reakcji Helsinek - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Analitycy cytują źródła, według których instrukcje w sprawie działań na granicy wydano na Kremlu.

W najnowszej analizie ISW zwraca uwagę, że premier Finlandii Petteri Orpo dopuścił zamknięcie wszystkich przejść granicznych na wschodzie kraju. Premier wskazał także, że jego rząd jest gotów podjąć dodatkowe działania w odpowiedzi na sztucznie wzniecany przez Rosję kryzys na granicy. Również inni przedstawiciele władz sygnalizowali poparcie dla zamknięcia całej granicy z Rosją - relacjonuje ISW.


"Władzom fińskim udało się powstrzymać większość imigrantów przed przekroczeniem granicy"

Think tank cytuje źródła rosyjskie, które utrzymują, że to wiceszef administracji (kancelarii) Władimira Putina, b. premier Siergiej Kirijenko polecił szefowi MSW Rosji Władimirowi Kołokolcewowi, by zgromadzono imigrantów z Bliskiego Wschodu, Afryki oraz innych regionów i wysłano ich na granicę z Finlandią. Źródło to - jak relacjonuje ISW - ubolewało, iż władzom fińskim udało się powstrzymać większość imigrantów przed przekroczeniem granicy. Teraz władze rosyjskie muszą poradzić sobie z nimi w Rosji.

Źródłem, które cytuje ISW, jest kanał na serwisie Telegram o nazwie WCzK-OGPU, uważany za zbliżony do służb rosyjskich. WCzK-OGPU to skróty od historycznych nazw sowieckich organów bezpieczeństwa.

Rząd Finlandii zdecydował o zamknięciu wszystkich przejść po tym, gdy rosyjskie służby graniczne zmieniły dotychczasową praktykę nieprzepuszczania osób bez odpowiednich dokumentów. Cztery najbardziej uczęszczane przejścia na południowym wschodzie kraju, skupiające ruch z Petersburga i Moskwy zostały zamknięte do połowy lutego. Trzy przejścia północne zamknięto wstępnie do 23 grudnia.

Według władz Finlandii napływ przez Rosję nielegalnych imigrantów z krajów trzecich jest operacją hybrydową. W ostatnich tygodniach przez fińską granicę łącznie przeszło ponad 800 osób.

KW

Źródło zdjęcia: Cała granica z Rosją zostaje zamknięta. Fot. PAP/EPA/TOMI HANNINEN

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka