Nikiel.Photo
Nikiel.Photo

15-latek z Polski mistrzem świata w szachach. Wrócił do szkoły i się zaczęło

Redakcja Redakcja Szachy Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Jakub Seemann zdobył mistrzostwo świata juniorów do lat 16. w szachach. Turniej odbywał się we włoskim Montesilvano i przyciągnął ponad 800 zawodników z całego świata. Nasz zawodnik, z racji swojego wieku, od razu po zawodach musiał wrócić do szkoły.

15-letni Jakub mistrzem świata. Pobił starszych rywali

W rywalizacji open do lat 16 tytuł mistrzowski wywalczył Seemann, a drugi był Klimkowski. Obaj zawodnicy spotkali się w siódmej rundzie i w tym pojedynku lepszy okazał się Seemann.

To wielki sukces. Kuba ma tylko 15 lat, więc musiał się zmierzyć ze starszymi i bardziej doświadczonymi rywalami.

- Wygranie mistrzostw świata to dla mnie fantastyczna sprawa. Spełnienie marzeń i nagroda za naprawdę ciężką pracę. No i jest to oczywiście także motywacja do dalszego treningu. Przed zawodami nie myślałem o tytule, miałem cel, by skupiać się na każdej kolejnej partii. Chciałem zagrać najlepiej jak potrafię. W ósmej rundzie zostałem samodzielnym liderem zawodów. Wtedy adrenalina już urosła, pojawił się stres przed kolejnymi ruchami, ale myślę, że poradziłem sobie z tym bardzo dobrze i bez większych przygód dowiozłem prowadzenie do końca - powiedział po zawodach Seemann , który w końcowym rozrachunku wyprzedził swojego przyjaciela.

Polski czempion wrócił do Polski i się zaczęło

Niesamowity sukces naszego zawodnika wywołał prawdziwą sensację w jego rodzinnym Zabrzu. Gratulacje złożyła mu między innymi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent miasta.

Prawdziwe świętowanie zaczęło się jednak w szkole. Jakub wszedł do budynku i przywitał go... szpaler wiwatujących uczniów i nauczycieli. Były brawa, gratulacje i zwyczajowe "niech żyje nam".

- Tak przywitaliśmy dziś Kubę Seemanna, naszego mistrza świata w szachach, w kategorii do lat 16 - czytamy w materiale zamieszczonym przez III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu.Wielki sukces Polaków na mistrzostwach świata

W turnieju we włoskim Montesilvano wystartowało blisko 800 zawodników z 80 krajów w kategoriach do lat 14, 16 i 18 open oraz dziewcząt. Reprezentanci Polski wywalczyli dwa z sześciu możliwych do zdobycia złotych medali.

Polska wygrała klasyfikację drużynową mistrzostw świata juniorów w szachach, a Jakub Seemann i Paweł Sowiński okazali się najlepsi w swoich kategoriach wiekowych. W sumie reprezentacja wraca do kraju z trzema medalami, bo srebrny wywalczył także Jan Klimkowski.

MB

Fot. Jakub Seemann. Źródło: Facebook/Nikiel.Photo

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Sport