PAP
PAP

Ostatnia decyzja ministra cyfryzacji. Chodzi o wyciek danych tysięcy Polaków

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ustępuje ze stanowiska. Na odchodne zrobił coś, co wiąże się z najnowszym incydentem dotyczącym cyberprzestępczości. Do internetu trafiły wyniki badań medycznych tysięcy Polaków z jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych. Ostatnia decyzja ministra to strona do sprawdzenia, czy Twoje dane wyciekły z ALABu.

Gigantyczny wyciek danych wrażliwych

W poniedziałek portal zaufanatrzeciastrona.pl poinformował, że do internetu trafiły wyniki badań medycznych wykonanych przez ostatnie kilka lat w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmy ALAB. Wyciek jest skutkiem ataku grupy ransomware. Jak przekazał portal, w sieci znalazły się dane co najmniej kilkudziesięciu tysięcy Polek i Polaków, która od roku 2017 do 2023 wykonywali badania medyczne w sieci ALAB laboratoria.

Według serwisu, szerzej nieznana grupa ransomware RA World opublikowała na swoim blogu nie tylko informację o skutecznym włamaniu do firmy ALAB, ale także próbkę wykradzionych danych, a w niej między innymi wyniki ponad 50 tysięcy badań medycznych. Hakerzy domagają się okupu od firmy za to, że nie ujawnią wszystkich przejętych danych. Grożą przy tym, że jeśli nie dostaną pieniędzy, do 31 grudnia opublikują wszystkie wykradzione dane.


W związku z wyciekiem, ALAB laboratoria opublikował komunikat, w którym potwierdza, że incydent "jest wynikiem działalności przestępczej mającej na celu wymuszenie na spółce okupu".

"19 listopada 2023 roku zaobserwowano próbę zmasowanego ataku na serwery spółki. Po dokonaniu analizy zdarzenia ustalono, że dostęp do znajdujących się tam danych mogły w sposób bezprawny uzyskać osoby nieuprawnione. Zespół ekspercki dokonał natychmiast analizy ryzyka incydentu zgodnie z rekomendacjami ENISA (Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji) i wstępnie oszacował wartość ryzyka jako wysoką" - napisano w komunikacie.

Spółka złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Spółka dodała, że wstępna analiza incydentu wykazała, że osoby trzecie w sposób bezprawny mogły uzyskać dostęp do następujących danych osobowych: imię i nazwisko, numer PESEL, data urodzenia, miejsce zamieszkania oraz wynik badania laboratoryjnego.

"W związku z powyższym wdrożono awaryjne procedury bezpieczeństwa i komunikacji zmierzające do likwidacji skutków ataku oraz ustalenia zakresu szkód, jednocześnie informując administratorów, których dane zostały powierzone spółce do przetwarzania" - zaznaczono.

Spółka zgłosiła naruszenie do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz poinformowała CERT Polska, Ministerstwo Zdrowia i Centrum E-Zdrowia, a także złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. "Równolegle wdrożono procedury wewnętrznego i zewnętrznego audytu bezpieczeństwa danych osobowych oraz uruchomiono monitoring sieci internet pod kątem możliwego upublicznienia nielegalnie pozyskanych danych" - napisano.

Minister Cieszyński reaguje na wyciek z ALABu

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, który nie znalazł się w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego, na odchodne udostępnił stronę, na której można sprawdzić, czy nasze dane wyciekły z ALABu.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) poinformowała w poniedziałek, że osoba, której dane zostały upublicznione powinna być przygotowaną i świadomą, że cyberoszuści mogą te dane wykorzystać, ze wzmożoną czujnością podchodzić do maili, wiadomości, telefonów oraz weryfikować ich nadawcę u źródła.

Jak przekazała NASK powinna też skorzystać z nowej możliwości i zastrzec nr PESEL, co pomoże zminimalizować ryzyko związane z nieuprawnionym wykorzystaniem naszych danych np. w banku. "Dodatkowo jeszcze dziś serwis +Bezpieczne dane+ zasilimy już upublicznionymi numerami PESEL. Podkreślamy jednak, że są to wyłącznie dane dotychczas opublikowane, a ich liczba może się zmienić" - podała NASK.

Znika Ministerstwo Cyfryzacji

W rozporządzeniu atrybucyjnym ministerstwo cyfryzacji (wraz z działami administracji rządowej) będą przypisane do ministra rozwoju i technologii. Tym ministrem została Marlena Maląg.

Cieszyński w ciepłych słowach pożegnał się ze swoim zespołem.

To jeden z najlepiej ocenianych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego. Za jego kadencji wdrożono aplikację mObywatel,  program laptop dla ucznia oraz budowę szerokopasmowego internetu w Polsce.

ja


p>Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie