Aleksandra Kostieniuk zmieniła barwy reprezentacyjne. Źródło: Twitter/@chesscom
Aleksandra Kostieniuk zmieniła barwy reprezentacyjne. Źródło: Twitter/@chesscom

Rosyjska mistrzyni ma dość reżimu Putina. Będzie reprezentowała inny kraj

Redakcja Redakcja Szachy Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Rosyjska szachistka, która uważana jest za jedną z najlepszych na świecie w tej dyscyplinie, postanowiła zmienić barwy reprezentacyjne. Aleksandra Kostieniuk od teraz będzie występować oficjalnie pod flagą Szwajcarii. Szachistka podjęła tę decyzję po tym, jak sprzeciwiła się rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rosyjska szachistka sprzeciwia się reżimowi Putina 

Szachistka Aleksandra Kostieniuk sprzeciwiła się rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W marcu 2022 roku podpisała list otwarty nawołujący do zatrzymania barbarzyńskiej agresji. Od początku wojny arcymistrzyni zdecydowała się na występy pod flagą neutralną. 

– W Rosji są ludzie, którzy powtarzają, że "kraj nikogo nie zaatakował". Kiedyś wierzyłam w takie słowa, ale to niestety nie jest prawda – mówiła w rozmowie dla Chess.com, dodając, że nie wyobraża sobie powrotu do kraju. 

Rosjanka zmienia barwy

Kilka dni temu Rosjanka, która posiada również szwajcarskie obywatelstwo poinformowała, że od najbliższych zawodów będzie reprezentować barwy Szwajcarii. Nastąpiło to dużo wcześniej, niż wstępnie zakładano. W styczniu Szwajcarzy informowali, że zmiana barw reprezentacyjnych stanie się możliwa dopiero w 2024 r.

- To już oficjalnie. Reprezentowanie Szwajcarii od 3 marca 2023 r. — poinformowała na Twitterze Kostieniuk. 

Organizacja szachowa idzie na ustępstwa 

Zmiana barw narodowych mogła nastąpić szybciej, niż zakładano, ponieważ międzynarodowa organizacja szachowa FIDE zmieniła obowiązujące przepisy. Odstąpiono przede wszystkim od okresu oczekiwania na zmianę drużyny narodowej, a także od uiszczenia opłaty dla organizacji, z której odchodzi szachistka. 

"Zawodnicy wcześniej należący do rosyjskiej federacji szachowej będą mogli reprezentować swoją nową federację ze skutkiem natychmiastowym, od następnego dnia złożenia wniosku, bez żadnych ograniczeń. Wszystkie opłaty za transfer, do FIDE lub CFR, są zniesione" – poinformowała w komunikacie FIDE. 

Kostieniuk to jedna z największych gwiazd szachowych. Obecnie sklasyfikowana jest na dziewiątym miejscu w rankingu kobiet, ale w latach 2008-10 była mistrzynią świata. Tytuł arcymistrza posiada już od 2004 roku. W swojej karierze Kostieniuk zdobywała również medale na olimpiadach szachowych, mistrzostwach Europy i na innych prestiżowych turniejach.

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Sport