Fot. Twitter/FIDE
Fot. Twitter/FIDE

Organizacja szachowa zakazuje startu kobietom transpłciowym. Zawodnicy są wściekli

Redakcja Redakcja Szachy Obserwuj temat Obserwuj notkę 61
Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) ogłosiła, że ​​transpłciowe kobiety nie mają prawa brać udziału w kobiecych imprezach szachowych. Zgodnie z nowymi przepisami zostaną również pozbawione wszelkich tytułów zdobytych po zmianie płci.

FIDE mówi "nie" transpłciowym kobietom 

W poniedziałek 14 sierpnia odbyło się drugie spotkanie Rady Międzynarodowej Federacji Szachowej. Po zakończeniu ogłoszono nowe zasady. Kontrowersje wzbudziły przepisy dotyczące uczestnictwa w szachach osób transpłciowych. 

FIDE wskazuje, że ​​gracze, którzy przechodzą "z mężczyzny na kobietę”, nie będą mogli grać w kobiecych turniejach szachowych do odwołania, co może potrwać do dwóch lat. Jednocześnie wszyscy transpłciowi mężczyźni, którzy zdobyli swoje tytuły w okresie przed przejściem na turniej kobiet, zostaną pozbawieni tych osiągnięć. 


Z kolei transpłciowe kobiety, które zdobyły tytuły w imprezach męskich, będą mogły zachować ten tytuł w całości.

Szachowy regulator nie podał powodów swojej decyzji, ale dodał, że zasady mają zastosowanie do wszystkich zawodów organizowanych przez stowarzyszone z nim organizacje.

Oburzenie zawodników 

Nowe przepisy szachowych władz skrytykował francuski trener szachowy, transeksualista Yosha Iglesias. Nowe wytyczne nazwał "przepisami anty-trans”.

"Czy ktoś może mi powiedzieć, co kwalifikuje się jako oficjalne wydarzenie FIDE? Czy za 3 dni będę mógł zagrać w Mistrzostwach Francji? Klubowy Puchar Europy we wrześniu?" – pytał rozwścieczony. 


Ana Valens, transpłciowa autorka "The Mary Sue", również zadała pytania dotyczące zmiany polityki i powiedziała, "że FIDE traktuje kobiety transpłciowe jako pewnego rodzaju zagrożenie dla integralności kobiet cispłciowych grających w szachy”.

MP

Fot. Twitter/FIDE

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport