Resort rolnictwa opublikował listę firm importujących zboże z Ukrainy. Fot. Pixabay
Resort rolnictwa opublikował listę firm importujących zboże z Ukrainy. Fot. Pixabay

Resort rolnictwa zaskoczył wszystkich. Jest lista firm importujących zboże z Ukrainy

Redakcja Redakcja Rolnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Ministerstwo rolnictwa opublikowało we wtorek na stronie internetowej wykaz firm importujących zboże z Ukrainy. Minister rolnictwa Anna Gembicka wyjaśniła, że lista składa się z danych, którymi dysponują inspekcje podlegające resortowi. Dodała, że wystąpiła do Krajowej Administracji Skarbowej o udostępnienie listy KAS.

Resort rolnictwa opublikował listę firm importujących zboże z Ukrainy

Pełną listę polskich firm importujących zboże z Ukrainy można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod tym linkiem. Ministerstwo udostępniło link w formacie PDF do ściągnięcia. Zamieszczony dokument z wykazem przedsiębiorstw ma 62 strony. Na liście znajduje się kilkaset firm, nazwy niektórych z nich powtarzają się wielokrotnie.

Termin "Zboże techniczne" znalazł się na ustach Polaków wiosną 2023 roku. Okazało się wówczas, że w 2022 roku, już po wybuchu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, do Polski z Ukrainy trafiła ogromna ilość zboża (głównie pszenicy). Najprawdopodobniej zboże nie spełniało polskich norm spożywczych. 

Minister rolnictwa Anna Gembicka na platformie X (dawniej Twitter) przekazała, że "lista składa się z danych, którymi dysponują nasze inspekcje i została opublikowana w takiej kolejności, w jakiej otrzymaliśmy ją od inspekcji".

"Oprócz tego wystąpiłam do Krajowej Administracji Skarbowej o udostępnienie nam listy KAS w celu publikacji. Jeśli nie będzie możliwości publikacji listy z KAS, to zaproponuję projekt ustawy, który pozwala na zdjęcie tajemnicy skarbowej w uzasadnionych interesem publicznym sytuacjach" - dodała.


Domaganie się publikacji list związane było z nadmiernym importem zbóż z Ukrainy, z tego powodu miały miejsce liczne protesty rolników m.in. na granicy. Zboże, które miało przejeżdżać tranzytem przez nasz kraj, w dużej części pozostawało na polskim rynku.

Problemy z upublicznieniem firm sprowadzających ukraińskie zboże do Polski

Podczas spotkania z protestującymi rolnikami w Szczecinie w kwietniu br. ówczesny minister rolnictwa Robert Telus stwierdził, że "najważniejsza rzecz to zablokowanie zboża, które jest przywożone do Polski". Minister zapytany przez dziennikarzy o listę podmiotów, które skupowały ukraińskie zboże, powiedział wówczas, że "rolnicy mają prawo poznać te firmy". Dopytywany o to, czy będzie pełna lista takich podmiotów, przekazał, "że na tę chwilę takich rzeczy nie może obiecać, bo nie ma podstawy prawnej".

Dziennikarze o publikację list importerów pytali ministra niemal na każdej konferencji prasowej.

23 listopada br. podczas konferencji prasowej prezentującej wyniki kontroli importu i obrotu zboża i rzepaku z Ukrainy dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Najwyższej Izby Kontroli Marek Adamiak na pytanie dziennikarzy, czy NIK zna listę firm zajmujących się tym handlem, poinformował, że Izba otrzymała takie listy, ale nie może ich ujawnić, gdyż objęte są one tajemnicą celną.

W odpowiedzi na informację NIK Robert Telus poinformował, że zwrócił się do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) o podanie list firm handlujących zbożem technicznym z Ukrainy, jednak w odpowiedzi KAS przekazała, że nie może podać mu list z uwagi na obowiązującą tajemnicę skarbową. Telus poinformował też, że zwrócił się z wnioskiem do prokuratury o przedstawienie tych informacji i o zgodę na ich upublicznienie. "Mam odpowiedź, że nie mogę takiej listy otrzymać" - stwierdził.

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła informację w sprawie importu zbóż z Ukrainy

23 listopada Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła informację w sprawie importu zbóż z Ukrainy.

Z raportu NIK wynika, że spóźnione i niepoparte odpowiednimi analizami i nieskuteczne dla polskiego rynku rolnego były działania ministra rolnictwa związane ze zwiększonym przez wybuch wojny importem z Ukrainy zbóż i rzepaku.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś podał wówczas, że w okresie od marca 2022 r. do marca 2023 r. z Ukrainy wjechało do Polski ponad 4 mln ton ziarna, przy czym 3,4 mln ton zostało w naszym kraju. Import stanowił ok. 10 proc. zbiorów krajowych tych roślin.


Kontrola NIK wskazała, że od marca 2022 do czerwca 2023 r. 541 firm sprowadziło łącznie 4,3 mln ton zbóż i roślin oleistych (z przeznaczeniem na cele: konsumpcyjne, na pasze dla zwierząt, do siewu oraz jako zboże techniczne) o wartości 6,2 mld zł. Ponadto w tym samym okresie 4,7 tys. ton zbóż i roślin oleistych o wartości 5 mln zł zostało sprowadzonych przez 11 osób fizycznych. Sześciu z dziesięciu największych importerów zbóż i roślin oleistych z Ukrainy do Polski miało siedzibę w Warszawie i województwie mazowieckim.

KW

Źródło zdjęcia: Resort rolnictwa opublikował listę firm importujących zboże z Ukrainy. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka