fot. PAP/Tytus Żmijewski.
fot. PAP/Tytus Żmijewski.

32-lecie Radia Maryja. O. Rydzyk: Przyjdą niszczyć naród, to najpierw uderzą w Kościół

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 38
W hali sportowo-widowiskowej Arena w Toruniu w sobotę odbyły się obchody 32. rocznicy powstania Radia Maryja. Byli na niej wysocy przedstawiciele władz państwowych. O. Tadeusz Rydzyk, twórca rozgłośni, w swoim wystąpieniu nawiązał do ataków na Jana Pawła II i Kościół katolicki.

32. rocznica powstania Radia Maryja

Do Torunia przyjechały setki autokarów z parafii z różnych części kraju, a także z zagranicy. Obchody 32. rocznicy powstania Radia Maryja rozpoczęły się w sobotę w południe w hali widowiskowo-sportowej w Toruniu od modlitwy różańcowej. Po niej zgromadzeni w hali pielgrzymi uczestniczyli w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze". Uroczystości zwieńczył msza święta, której przewodniczył metropolita częstochowski abp. Wacław Depo.

Na uroczystościach obecni byli oficjele, m.in.: minister sprawiedliwości Marcin Warchoł, szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, byli ministrowie: sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, edukacji i nauki Przemysław Czarnek, obrony narodowej Antoni Macierewicz, a także wiceprezydent Torunia Adrian Mól.

Ignaczak-Bandych odczytała list od prezydenta Andrzeja Dudy. "Radio Maryja spopularyzowało ideę zaangażowania w sprawy publiczne i odpowiedzialności za ład moralny nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale także społecznym" - napisał prezydent.

Wskazał, że obecnie świat, Europa, a także "nasza ojczyzna przechodzą liczne i głębokie przeobrażenia, w opinii niektórych przypominające sztorm na wodach dotąd względnie spokojnych". "Dlatego nawie Rzeczypospolitej jeszcze bardziej potrzeba niezawodnego kompasu — to znaczy wypróbowanych idei, wartości i rozwiązań, na których dotąd opierała się pomyślność i rozwój naszego kręgu cywilizacyjnego" - napisał prezydent.


O. Konrad Hejmo gościem o. Tadeusza Rydzyka

Do zebranych swoje słowo skierował także o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Mówił m.in. o tym, jak ważna jest prasa katolicka  - Dobrze by było, żeby w każdy polskim domu była polska prasa, aby dać się odtruć. Polska prasa, żeby nie mylić z polskojęzyczną - zaznaczył redemptorysta.

O. Rydzyk jako gościa specjalnego zaprosił na scenę o. Konrada Hejmo. Wspominał, że jeszcze za życia Jana Pawła II pojechał do Rzymu, a o. Hejmo zorganizował mu kolację z ówczesnym papieżem. - Nie zapomnę tego spotkania, bo nic nie mówiłem naszemu papieżowi o problemach, a on sam zapytał o to, kto przeszkadza Radiu Maryja. Odpowiedziałem wówczas, że libertyni, czyli masoni, jednak trudno wskazać konkretną osobę, bardziej chodziło o ducha libertyńskiego - wspominał o. dyrektor.

Z kolei o. Hejmo wspominał swoje ostatnie widzenie z papieżem-Polakiem, podczas którego krzyż, który wisiał na piersiach Jana Pawła II, miał się zsunąć się w jego stronę. - Niektórzy orzekli, że część cierpień, które nosił Ojciec Święty, spadnie na mnie i tak też się stało – podkreślił o. Konrad Hejmo. [W 2005 roku ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Leon Kieres publicznie ogłosił, że Konrad Hejmo zdaniem IPN był w latach 70. i 80. XX w. informatorem SB o pseudonimach „Hejnał” i „Dominik”, czemu duchowny zaprzeczył - przyp. red.]


O. Rydzyk o atakach na Jana Pawła II i Kościół

Zdaniem o. Rydzyka uderzono tydzień po śmierci Jana Pawła II w o. Konrada specjalnie, aby wygasić szczególną atmosferę pojednania, jaka wtedy panowała w Polsce i "pokazać, jacy Polacy są źli i zrobić z kogoś agenta". - Te ataki się nie skończyły, one nadal trwają – dodał dyrektor Radia Maryja.

Wspominał także, że rozmawiał z postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego, ks. bp Sławomirem Oderem, który powiedział, że są planowane kolejne ataki na osobę Jana Pawła II nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach świata.

– Przyjdą niszczyć naród, to najpierw uderzą w Kościół. Dlatego kto jak kto, ale potrzebna jest Rodzina Radia Maryja. Jak uderzą w księdza, siostrę zakonną, w katolika, to wtedy ludzie, którzy płytką myślą, odwracają się. Kochani, my swoje wiemy i pamiętamy. Alleluja i do roboty ewangelizacyjnej! – podkreślał redemptorysta.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.

ja

Na zdjęciu: Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk na mszy świętej w Hali Widowiskowo-Sportowej w Toruniu, fot. PAP/Tytus Żmijewski.

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo