Fot. flickr.com/CC BY 2.0
Fot. flickr.com/CC BY 2.0

Rekordowy eksport z Ukrainy. Ten produkt zasypuje Europę

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Ponad 500 tys. ton soi ukraińskiej zakontraktowano na grudzień. Roślina zasypie europejski rynek, bo to właśnie kraje Unii Europejskiej są głównymi nabywcami. Ukraińscy eksperci mówią o absolutnym rekordzie.

Absolutny rekord w historii Ukrainy 

Dane prezentowane przez spółdzielnię analityczną Pusk, działającą w ramach Ogólnoukraińskiej Agencji Rolnej Rada (VAR) wskazują, że Kijów w listopadzie sprzeda 560 tys. ton soi do Unii Europejskiej. Analitycy oceniają, że będzie to absolutny rekord w historii Ukrainy. 

Warto tutaj podkreślić, że soja i buraki cukrowe to najbardziej dochodowe uprawy na Ukrainie w tym roku. To z uwagi na stabilny popyt i wysokie ceny. Tylko w 2022 roku zebrano 3,7 mln ton soi.


Soja zaleje Unie Europejską 

Ukraińska soja trafi przede wszystkim do krajów Unii Europejskiej. Ma to związek z tym, że ukraińska roślina jest duża tańsza od tej z USA czy Brazylii o ok. 40-50 dolarów za tonę. Portal uzhgorodka.uz.ua wskazuje, że orientacyjne ceny soi w portach Odessy wynoszą 410-415 dolarów za tonę, a ilości rzędu 200-300 ton można sprzedać po 425 dolarów.

Boom może jednak szybko minąć już w 2024 roku, gdy ukraińscy eksporterzy będą najprawdopodobniej zmuszeni do posiadania certyfikatu identyfikowalności, czyli dokument potwierdzającego zgodność z normami krajowymi lub międzynarodowymi. 

Portal money.pl wskazuje, że to dobra wiadomość dla producentów z krajów UE. "Przypomnijmy, że od wiosny tego roku unijny rynek miał problem z niekontrolowanym napływem z Ukrainy takich towarów jak zboże, drób, spirytus, miód czy maliny" – dodaje. 

MP

Fot. flickr.com/CC BY 2.0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka