Praca na budowie. Fot CC0
Praca na budowie. Fot CC0

Bezrobocie w Polsce jest niskie. Fenomenalnie wypadamy na tle Unii Europejskiej

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Stopa bezrobocia w Polsce nie zmienia się od lipca. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z końcem listopada 2023 roku wyniosła 5 proc.

Coraz mniej bezrobotnych 

Jak poinformował w środę resort, według wstępnych danych w końcu listopada 2023 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 774,8 tys. bezrobotnych. To o 25,4 tys. mniej niż w końcu listopada 2022 r.

"Jak wynika z naszych szacunków, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu listopada br. 5 proc. Wskaźnik ten utrzymał na tym samym poziomie od lipca br., a w zestawieniu z końcem listopada 2022 r. był niższy o 0,1 pkt proc." - przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Dorota Bojemska.


Jak podkreśliła, w porównaniu do stanu z końca lutego 2020 roku, czyli tuż przed wybuchem pandemii COVID-19, liczba bezrobotnych w końcu listopada br. spadła o 145,1 tys. osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego o 0,5 pkt proc.

Jak pisaliśmy dziś w Salonie24, poprawiły się również nastroje konsumenckie Polaków. W listopadzie wskaźnik ten lekko wzrósł, zbliżając się do zera. To pułap nie tylko statystyczny, ale również symboliczny. Ostatni raz „na plusie” nastroje znajdowały się bowiem w marcu 2020 r., czyli przed wybuchem pandemii. 

Polska na drugim miejscu w UE

Według danych opublikowanych na początku grudnia 2023 r. stopa bezrobocia w Polsce (liczona wg definicji przyjętej przez Eurostat) wyniosła w październiku br. 2,8 proc. wobec 6 proc. w Unii Europejskiej i 6,5 proc. w strefie EURO.

Resort przekazał, że Polska po raz kolejny zajęła drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE. Na pierwszym miejscu (2,5 proc.) znalazła się Malta.

"Wszystko to świadczy o skuteczności działań państwa w czasach kryzysów – najpierw pandemii COVID-19, a następnie wojny w Ukrainie" - wskazała minister Bojemska.

"Ulgi, dodatki, ochrona miejsc pracy i szereg innych działań osłonowych przyniosły efekty w postaci rekordowo niskiego bezrobocia, stabilnej i bezpiecznej sytuacji na rynku pracy w Polsce. A bezpieczeństwo pracowników to bezpieczeństwo polskich rodzin – podsumowała.

MP

Praca na budowie. Fot CC0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo