Starszy kierowca za kółkiem. Fot. CC0
Starszy kierowca za kółkiem. Fot. CC0

Unijni ministrowie zdecydowali. Seniorzy mogą mieć problem z prawem jazdy

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 252
Ministrowie komunikacji krajów członkowskich UE chcą wprowadzić, by kierowcy przedłużający ważność prawa jazdy musieli w przyszłości zaświadczyć, że są zdolni do prowadzenia pojazdów. To nie jedyne wymogi, jakie UE chce wprowadzić dla seniorów. Osoby po 65. roku życia będą musiały również odbyć obowiązkowe badania psychologiczne.

Jednoznaczne dane 

Kierowcy powyżej 65 roku życia w ostatnim czasie zostali wzięci na tapetę przez Unię Europejską. Wszystko z powodu statystyk, które jednoznacznie pokazują, że seniorzy coraz częściej powodują wypadki. Według Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec, gdy w wypadkach drogowych uczestniczą osoby starsze, to częściej niż młodsi kierowcy są oni ich głównymi sprawcami. 

Dane wskazują, że osoby w wieku powyżej 65. lat stanowiły 69 proc. winnych ciężkich wypadków, w których brały udział. Jeszcze gorzej jest w przypadku osób po 75. roku życia, bo to aż 77 proc. 


Najczęstsze przyczyny wypadków powodowanych przez seniorów to wymuszenie pierwszeństwa, a także błędy przy skręcaniu, zawracaniu lub cofaniu.

Utrudnienia dla seniorów 

Temat podjęli w poniedziałek w Brukseli ministrowie komunikacji krajów członkowskich. Przegłosowali oni, aby kierowcy przedłużający ważność prawa jazdy musieli w przyszłości zaświadczyć, że są zdolni do prowadzenia pojazdów. Co ciekawe, niemiecki minister Volker Wissing był przeciwny takiemu rozwiązaniu. 

To nie jedyne utrudnienia. Jakiś czas temu informowano, że UE chce wprowadzenia obowiązkowych badań psychologicznych już od 1 stycznia 2024 roku dla seniorów. Przeprowadzone badania psychologiczne mają pomóc wykryć ewentualne problemy z koncentracją i nakreślić ogólną kondycję psychologiczną starszych kierowców. Kto nie zaliczy badań lub zakończy je z wynikiem negatywnym, nie będzie mógł przedłużyć ważności swojego prawa jazdy.

UE myśli również nad wprowadzeniem tzw. kursu odświeżającego dla seniorów powyżej 70. roku życia. Innym pomysłem jest wydawanie seniorom terminowego prawa jazdy np. pięcioletniego. Jego przedłużenie wiązałoby się z szeregiem badań i testów. 

MP

Starszy kierowca za kółkiem. Fot. CC0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka