Nowa Lewica chce liberalizacja prawa aborcyjnego. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Nowa Lewica chce liberalizacja prawa aborcyjnego. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

Kara za pomoc w aborcji. Polacy mają w tej sprawie jasne zdanie

Redakcja Redakcja Aborcja Obserwuj temat Obserwuj notkę 98
65 proc badanych uważa, że Sejm powinien przyjąć ustawę likwidująca karę więzienia za pomoc kobiecie w przeprowadzeniu aborcji – wynika z opublikowanego w środę sondażu IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”.

Większość Polaków chce liberalizacji prawa aborcyjnego

„65 proc., czyli zdecydowana większość badanych przez IBRiS na zlecenie »Rzeczpospolitej«, uważa, że Sejm powinien przyjąć ustawę likwidująca karę więzienia za pomoc kobiecie w przeprowadzeniu aborcji. Największa grupa – ponad 43 proc. – wskazała, że opowiada się za tym »zdecydowanie«, a 22 proc. »raczej«. 15,5 proc. »raczej« nie chciałoby takiej ustawy, 9,7 proc jest jej przeciwna »zdecydowanie«. Taki sam odsetek badanych nie ma zdania” – czytamy w środowej „Rz”.


Liberalizacja aborcji w Polsce. Nowa Lewica kontra Trzecia Droga

Gazeta informuje, że projekt ustawy tzw. „ratunkowej” złożyła w Sejmie obecnej kadencji Nowa Lewica. W poprzednim składzie izby, kiedy większością dysponował PiS, według „Rz” projekt autorstwa Magdaleny Biejat z Razem nie miał szans na uchwalenie. Jednak i obecnie, w opinii gazety, projekt niekoniecznie ma szanse.

„Entuzjazmu wobec ustawy nie przejawia bowiem Trzecia Droga, czyli koalicja PSL i Polska 2050. To za ich sprawą projektu nie wpisano do umowy koalicyjnej, choć oficjalnie Szymon Hołownia nie mówi o kwestiach światopoglądowych, tylko o spodziewanym wecie prezydenta Dudy” – czytamy w „Rz”.

Liberalizacja aborcji? Wyborcy Trzeciej Drogi mniej przekonani niż wyborcy lewicy i KO

Gazeta podaje, że wśród osób, które w październiku głosowały na Lewicę, 94 proc. zdecydowanie popiera przyjęcie ustawy, tak jak 80 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.

„Ale w grupie wyborców Trzeciej Drogi tylko 32 proc. »zdecydowanie opowiada się za projektem, a 9 proc. »raczej«. Największa grupa – 58 proc. – uważa, że Sejm »raczej« nie powinien jej przyjmować. Opinia wyborców PiS jest mocno podzielona:28 proc. jest za pracami nad projektem, 28 proc. jest mu »raczej przeciwna+, a 24 proc. »zdecydowanie«” – informuje Rz.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 1-2 grudnia br. na ogólnopolskiej próbie 1071 respondentów. 

KW

Źródło zdjęcia: Nowa Lewica chce liberalizacja prawa aborcyjnego. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo