fot. Pixabay.com
fot. Pixabay.com

Zima może ci zrobić psikusa. Chwila nieuwagi może się skończyć karą rzędu 5000 zł

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Posiadasz własny dom, kamienicę, a może jesteś zarządcą tego typu budynku? Jeśli tak, to pamiętaj, że masz ustawowy obowiązek usunięcia śniegu zalegającego na dachu. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi surowa kara.

Zima obsypała Polskę śniegiem. Ruszają kontrole dachów

Już od końca listopada w wielu regionach polski spadł śnieg. Pamiętajmy jednak, że opady białego puchu oznaczają obowiązki dla właścicieli posesji. Właściciele i zarządcy budynków muszą na przykład uprzątnąć śnieg z chodników przylegających do posesji.

Osobną kwestią jest usunięcie śniegu zalegającego na dachach budynków. Mało kto, zdaje sobie sprawę, że jest to ustawowy obowiązek zarządcy lub właścicieli budynków. Duża ilość białego puchu może spowodować nawet zawalenie się dachu. W przeszłości zdarzało się wiele tragedii wynikających z uszkodzenia konstrukcji przez ten opad.

Innym obowiązkiem opiekuna nieruchomości jest pozbycie się sopli zwisających z budynku. Zwłaszcza, gdy znajdują się one nad ciągami komunikacyjnymi.

Co ciekawe, polskie prawo budowlane nie nakłada obowiązku usuwania każdej ilości śniegu z dachu. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", właściciele i zarządcy budynków muszą pilnować, aby nie dopuścić do przeciążenia konstrukcji przez zalegający biały puch.

Stan bezpieczeństwa ocenią kontrole złożone z policji, strażników miejskich lub inspektorów nadzoru budowlanego. Zwrócą oni szczególną uwagę na wielorodzinne konstrukcje o płaskich dachach.


Śnieg na dachach budynków. Jaka kara grozi zarządcom?

Dziennik "Fakt" przekazał, że straż miejska lub policja może wlepić mandat w wysokości do 1 tys. zł za zalegający śnieg na dachu. Obwiniony może oczywiście odwołać się od nałożenia tej kary do sądu. Ten ma prawo nałożyć grzywnę w wysokości nawet 5 tys. zł. Za nieusunięcie zwisających sopli narażamy się na karę rzędu 500 zł.

Ale to nie wszystko. W przypadku rażącego zaniedbania inspektor budowlany może zdecydować o skierowaniu sprawy do prokuratury. Osobny przepis prawa karnego stanowi, że osoby, które nie zapewnią bezpieczeństwa użytkownikom budynków podlegają grzywnie, która wynosi nie mniej niż 100 stawek dziennych (wysokości wahają się między 120 zł a 48 tys. zł). W skrajnych przypadkach możliwa jest także kara ograniczenia lub pozbawienia wolności (do roku).

Osoby, które poniosą szkodę z powodu nieodśnieżonego chodnika lub spadającego z dachu sopla mogą domagać się też odszkodowania od zarządcy lub właściciela nieruchomości.

MB

Fot. Zima w mieście. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka