fot. Pixabay.com
fot. Pixabay.com

Ile zarabia górnik? Wydobycie spada, a pensje rosną

Redakcja Redakcja Górnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
Wokół pracy górników narosło wiele legend, a jeden z najczęściej poruszanych tematów są zarobki pracowników kopalni węgla. Gdy przyjrzeć się statystykom, to w oczy rzuca się duże zróżnicowanie płac. Ale to nie wszystko.

Kryzys w górnictwie? Wydobycie spada na łeb na szyję

Nad wydobyciem węgla w Polsce unoszą się czarne chmury. Polityka klimatyczna Unii Europejskiej powoduje, że wydobycie i wykorzystanie tego surowca staje się coraz mniej opłacalne.

Przekłada się to na prace w kopalniach. W I połowie 2023 r. polskie kopalnie wyprodukowały prawie 4,7 mln ton węgla kamiennego mniej niż w porównywalnym okresie 2022 r., a sprzedaż węgla była mniejsza prawie o 6,4 mln ton - podała Agencja Rozwoju Przemysłu. Z kolei w czerwcu tego roku miesięczna sprzedaż węgla była rekordowo niska.

Mimo to górnicy nie mogą narzekać na brak podwyżek. INNPoland.pl donosi, że od początku roku górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zostali objęci podwyżką w wysokości 15,4 proc. Z czego to wynika? Zdaniem dziennikarzy politycy mogą się bać protestów związków zawodowych zrzeszających górników.


Ile zarabiają górnicy? Pełna lista płac

Redakcja portalu INNPoland przyjrzała się statystykom Głównego Urzędu Statystycznego. Prezentują one jedynie dość suchą statystykę zarobków. Wynika z niej, że osoby zatrudnione w tej branży zarabiają średnio 11 323,17 zł miesięcznie brutto, czyli około 8 048,39 zł netto. GUS informuje, że w ciągu roku zarobki górników wzrosły o 13,9 proc.

Dokładniejsze wyobrażenie dotyczące realne zarobki w tej grupie zawodowej przynosi nam zestawienie zrobione na podstawie danych zebranych z ogłoszeń o pracę w tym zawodzie.

Tak wyglądają widełki płacowe w tym zawodzie w zależności od piastowanego stanowiska:


  • górnik przodowy - od 7500 od 10 000 zł brutto,
  • górnik strzałowy - od 4500 do 9000 zł brutto,
  • górnik eksploracji podziemnej - od 4500 do 6000 zł brutto,
  • ślusarz - od 4500 do 8200 zł brutto,
  • kierowca kolejki podwieszanej - od 5000 do 10 000 zł brutto,
  • górnik elektryk - od 5000 do 8000 zł brutto,
  • pomoc dołowa - od 5500 do 7000 zł brutto,
  • górnik wiertacz - od 4000 zł do 5500 zł brutto,
  • sztygar górniczy - od 5500 zł do 10 000 zł brutto,
  • nadsztygar górniczy - od 9000 do 12 000 zł brutto.

Autorzy artykułu zaznaczyli, że ostateczna kwota wynagrodzenia zależy od kilku czynników (stąd widełki płacowe w powyższym zestawieniu). Kluczowy jest staż pracy, wiek pracownika i zajmowane stanowisko. Jeżeli praca odbywa się w trudnych i niebezpiecznych warunkach to pracownicy tego sektora mogą liczyć na wyższą płacę.

Na podstawie tych danych widać, że pensje górników są niezwykle zróżnicowane. Są oczywiście stanowiska, na których można zgarnąć pięciocyfrową kwotę miesięcznie brutto, ale już na przykład górnik wiertacz bez doświadczenia zarabia w okolicach 4 tys. złotych brutto, czyli jedynie 400 złotych brutto więcej od pensji minimalnej.

Górnicze benefity. Na co mogą liczyć pracownicy kopalń?

Miesięczna pensja to nie jedyne wynagrodzenie za pracę, na które mogą liczyć górnicy. Wiele zależy też od stażu ich pracy. Po wielu latach pracy mogą oni liczyć na dodatki niespotykane w innych zawodach.

Po zakończeniu 15-letniego stażu pracy, górnik może otrzymać jednorazowy dodatek wynoszący 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Od spędzenie tego czasu w pracy jego pensja może wzrosnąć nawet o 60 proc. Po 20 latach dodatek ten równa się już 100 proc. miesięcznego wynagrodzenia.

Ta grupa zawodowa może też liczyć na specjalne warunki emerytalne. Górnikom po 25 latach pracy przysługuje wcześniejsza emerytura. Według najnowszych danych, wysokość tego świadczenia wynosi 4579 złotych.

Ale jest coś jeszcze. W Polskiej Grupie Górniczej pracownik może otrzymać deputat węglowy - rocznie może otrzymać 8 ton węgla. Jeśli go nie chce, dostanie ekwiwalent pieniężny w wysokości 765,55 złotych za tonę surowca. Wielu górników decyduje się zabrać węgiel do domu i sprzedać go na wolnym rynku za wyższą kwotę.

To jeszcze nie wszystko. Górnicy mogą liczyć też na inne drobne dopłaty. Na przykład na dojazd do pracy lub na wyżywienie. Niektóre kopalnie oferują oczywiście posiłki pracownicze.

MB

Fot. Górnictwo. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka