PAP/Radek Pietruszka
PAP/Radek Pietruszka

Szymon Hołownia zapowiadał, że to "wyjedzie z Sejmu z hukiem". Stało się inaczej

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 85
Posłowie wprowadzili w czwartek zmiany w Regulaminie Sejmu. Wśród odrzuconych poprawek była m.in. poprawka Konfederacji zakładająca, że "pierwsze czytanie projektu ustawy lub uchwały odbywało się w terminie nie późniejszym, niż 6 miesięcy, od dnia złożenia projektu ustawy lub uchwały na piśmie na ręce marszałka Sejmu". W skrócie, żeby projekty nie wpadały do tzw. sejmowej zamrażarki.

"Sejmowa zamrażarka miała wyjechać z hukiem"

- Sejm nigdy więcej nie będzie punktem obsługi rządu; nie będzie czyjąkolwiek maszynką do głosowania -  zapowiadał 13 listopada nowo wybrany marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Zapowiedział, że gabinetu marszałka Sejmu "z hukiem wyjedzie zamrażarka", a spod gmachu Sejmu znikną barierki.

Tymczasem posłowie KO i TD odrzucili podczas głosowania poprawkę Konfederacji do projektu zmian Regulaminu Sejmu, likwidującą tzw. zamrażarkę sejmową.

- Jako Konfederacja chcemy zapisać w Regulaminie Sejmu, że każdy wniesiony do Sejmu projekt ustawy musi być rozpatrzony w ciągu sześciu miesięcy. Nowa większość sejmowa z Marszałkiem Hołownią zapowiadała demokratyzację debaty publicznej. Dziś jednak zagłosowali przeciw poprawce Konfederacji – oświadczył w komentarzu dla PAP Stanisław Tyszka.

- Muszą się zdecydować, czy chcą ograniczać debatę sejmową, czy otworzyć ją na otwartą i merytoryczną debatę nad projektami ustaw składanymi przez opozycję, takimi jak np. kwota wolna od podatku 60 tys. zł i dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, które złożyła Konfederacja – zaznaczył.


Posłowie KO i TD zagłosowali przeciw poprawce Konfederacji

Wcześniej na Platformie X (dawniej Twitter) Tyszka wskazał, że "nowa większość +demokratyczna+ zagłosowała przeciw poprawce Konfederacji o likwidacji sejmowej zamrażarki Marszałka".


"Chcieliśmy, żeby każdy projekt ustawy musiał być rozpatrzony w ciągu 6 miesięcy. PiS nas poparł, ale to partia hipokrytów. Blokowali debatę sejmową, a teraz +nagle+ myślą inaczej. A Regulamin Sejmu trzeba zmienić, by ucywilizować naszą debatę publiczną" – zaznaczył.


Rozczarowania nie kryje też Przemysław Wipler z Konfederacji. "Demokratyczna większość zagłosowała właśnie za odrzuceniem zmiany Konfederacji w regulaminie Sejmu likwidującej zamrażarkę, czyli blokowanie przez marszałka prac nad ustawami opozycji. Wbrew obietnicy Szymona Holowni z mowy inaugurującej marszałkowanie. Powtórzymy wniosek" – napisał polityk w serwisie X.

Za poprawką Konfederacji było 14 parlamentarzystów tego grupowania i 178 posłów PiS. Przeciwko było 156 posłów KO, 31 z Polski 2050-TD, 31 z PSL-TD oraz 24 z Lewicy. Nikt się nie wstrzymał.

ja

Na zdjęciu Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na sali obrad Sejmu w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka