fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell

Zerowy VAT na żywność. Premier Morawiecki znalazł sposób, by go utrzymać

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w piątek lub sobotę podpisze rozporządzenie o przedłużeniu 0 VAT na żywność. PiS chciał tę obietnicę zagwarantować ustawą, ale wpadła ona do Sejmowej zamrażarki.

Morawiecki: Rząd pracuje do końca. Hołownia: Gdzie jest budżet

O kwestii przedłużenia obowiązywania zerowej stawki podatku VAT na żywność Mateusz Morawiecki mówił w Sejmie.  - Grupa posłów PiS zaproponowała przedłużenie zerowego VATu na żywność. Słyszałem z tej izby, że gdybyśmy naprawdę chcieli to zrobić, to byśmy przyjęli rozporządzenie, bo wy nie zdążycie tego zrobić. Widzę teraz, że chcecie, aby żywność była droższa, aby ta ustawa zaproponowana przez PiS nie przeszła - mówił, kierując się do polityków opozycji.

- Zdecydowałem o tym, że jutro lub pojutrze będziemy pracować do samego końca; podpiszemy rozporządzenie o zerowym VAcie na żywność. Na wszelki wypadek, gdybyście przypadkiem chcieli się wycofać z tego - zadeklarował premier.

Jak stwierdził, w pierwszej kolejności przez Sejm "powinno być przyjmowanie to, co korzystne dla Polaków". - Realna tarcza energetyczna, zerowy VAT na żywność i realne wakacje kredytowe, z których będzie mógł skorzystać przynajmniej milion Polaków, a może i więcej; zachęcam, by te wakacje kredytowe był jak najbardziej szczodre. To są najważniejsze realne sprawy, a nie czekanie na jakiś "srebrny guzik" (aluzja do kanału Szymona Hołowni na YouTube - przyp. red.), czy licytowanie się tym, kto powiedział jakiś lepszy żarcik - powiedział premier.

Podczas wystąpienia Morawieckiego postanowił się odnieść do jego wypowiedzi marszałek Szymon Hołownia. - Panie premierze, jako marszałek Sejmu proszę pozwolić, że zadam pytanie, które zadawałem już trzykrotnie: gdzie jest budżet? – zapytał.

Mateusz Morawiecki odpowiedział, że „budżet będzie przesłany do parlamentu (…) przez rząd, który uzyska większość w najbliższym czasie”. „Proszę się nie niepokoić, panie marszałku. Budżety jest bardzo dobrze spięty” – stwierdził szef rządu.

Jak dodał, w budżecie są bardzo dobrze zaplanowane dochody i wydatki. „Zmieści się w tym budżecie spokojnie zerowy VAT na żywność” – zaznaczył premier.

- A więc budżet w przyszłym tygodniu, bardzo się z tej deklaracji cieszę – zareagował Hołownia.

"Marszałek Sejmu zajmuje się walką o srebrny przycisk na YouTube"

Szef rządu potwierdził potem te słowa w mediach społecznościowych.

"Na moje polecenie Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0% VAT na żywność w I kwartale 2024 roku. Odpowiedzialny rząd Prawo i Sprawiedliwość pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji" - zapowiedział Morawiecki.

"Polacy nie będą płacić za show odstawiany w Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Oczekujemy, że większość sejmowa w tym czasie przyjmie ustawę w tym zakresie na dalsze miesiące. Nie będziemy czekać na opieszałe decyzje nowego Marszałka Sejmu, który zajmuje się walką o srebrny przycisk na YouTube, ani opozycyjnej większości, która pisze kolejne buble prawne pod dyktando lobbystów. Polskie rodziny nie mogą czekać tym bardziej!" - dodał premier.

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał PAP, że taka decyzja została podjęta związku z tym, że Sejm zamroził przyjęcie ustawy o zerowym VAT na żywność". "Chcieliśmy, żeby ta ustawa była przyjęta, ponieważ obawiamy się, że nowy minister finansów może cofnąć decyzję, która zostanie podjęta w formie rozporządzenia" - podkreślił Müller.

- Przedłużamy zerowy VAT na kwartał, oczekując, że Sejm w tym czasie przyjmie ustawę w tym zakresie - oświadczył rzecznik rządu.

Zerowa stawka VAT na żywność - do kiedy

Zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzona od 1 lutego 2022 r. w ramach jednej z tarcz antyinflacyjnych, których celem była ochrona społeczeństwa przed podwyższoną inflacją, wynikającą ze wzrostu cen, który poprzedził rosyjską napaść na Ukrainę. Zerowa stawka obowiązuje do końca bieżącego roku.

20 listopada posłowie PiS wnieśli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, zakładający przedłużenie zerowego VAT na żywność od 1 stycznia do końca czerwca 2024 roku.

W środę premier Mateusz Morawiecki zamieścił na ten temat nagranie w mediach społecznościowych. "Ustawa o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowa, ale nowa większość sejmowa ma problem z jej przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu" - powiedział w nagraniu. "Wymyśla różne tłumaczenia, na przykład, że nie zabezpieczyliśmy na to pieniędzy w budżecie. To oczywiście nieprawda, bo te pieniądze są" - zapewnił.

Morawiecki w Sejmie zachęcał także. aby został przyjęty rządowy projekt tarczy energetycznej i realne wakacje kredytowe, z których będzie mógł skorzystać przynajmniej milion Polaków. Sejm przyjął jednak w czwartek ustawę o ochronie odbiorców energii, która ma obowiązywać przez I połowę 2024 r. i której punktem wyjścia był projekt poselski, złożony przez posłów KO i Polski 2050-TD.

ja

Na zdjęciu Premier Mateusz Morawiecki na sali obrad Sejmu w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka