Adam G. na XVI Kongresie Nowego Przemysłu w 2019 r., fot. gov.pl
Adam G. na XVI Kongresie Nowego Przemysłu w 2019 r., fot. gov.pl

Były wiceminister PiS zatrzymany przez CBA. Jest podejrzany o przyjęcie dużej łapówki

Redakcja Redakcja CBA Obserwuj temat Obserwuj notkę 137
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby w śledztwie dotyczącym przyjęcia sporej korzyści majątkowej. Jedna z nich to Adam G. były poseł i senator PiS oraz wiceminister w Ministerstwie Energii RP nadzorujący górnictwo. Prokuratura zawnioskowała o zastosowanie wobec Adama G. tymczasowego aresztu, a sąd ten wniosek uwzględnił.

CBA zatrzymała byłego polityka na wniosek prokuratora

Do zatrzymań doszło 2 grudnia na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dziś informacja została upubliczniona.

"Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił Adamowi G. trzy zarzuty w tym podżegania i pomocnictwa do wystawiania fikcyjnych faktur VAT, przyjęcia w związku z pełnioną funkcją Sekretarza Stanu w Ministerstwie Energii korzyści majątkowej w wysokości ponad 170 tys. złotych oraz użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.


Były poseł i senator aresztowany

Prokuratura zawnioskowała o zastosowanie wobec Adama G. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, a sąd ten wniosek uwzględnił.

Drugim zatrzymanym w sprawie jest przedsiębiorca Jarosław K., który usłyszał zarzut pomocnictwa w przyjęciu korzyści majątkowej. Prokurator zastosował wobec niego wolnościowe środki zapobiegawcze.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.


Kim jest zatrzymany wiceminister

Adam G. to śląski polityk,górnik, ekspert w zakresie polityki surowcowej i energetycznej, poseł na Sejm VI i IX kadencji, senator IX kadencji, w 2019 sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, był pełnomocnikiem rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. W latach 2019–2020 sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, skąd został odwołany. W 2023 nie otrzymał miejsca na listach PiS do parlamentu, nie startował również w wyborach.

ja

Na zdjęciu Adam G. na XVI Kongresie Nowego Przemysłu w 2019 r., fot. gov.pl


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka