Fot. Reaktor SMR
Fot. Reaktor SMR

Ministerstwo klimatu daje zgodę na SMR-y. W tle negatywna opinia ABW

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Minister Klimatu i Środowiska wydał sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy. Problem budzi jednak negatywna opinia ABW, do której OSGE zdążyło się już odnieść.

Zgoda na SMR-y

Jak zaznaczył resort, decyzje dotyczą lokalizacji: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza. Wydane je na wniosek należących do Orlen Synthos Green Energy spółek: BWRX-300 Włocławek, BWRX-300 Stawy Monowskie, BWRX-300 Stalowa Wola, BWRX-300 Ostrołęka, BWRX-300 Nowa Huta oraz BWRX-300 Dąbrowa Górnicza.

Wnioski o decyzje zasadnicze OSGE złożyła 27 kwietnia 2023 r. Zgodnie z prawem, wydawana przez ministra właściwego ds. energii na wczesnym etapie procesu inwestycyjnego decyzja zasadnicza jest potwierdzeniem, że inwestycja w obiekt energetyki jądrowej jest zgodny z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Ustawa wskazuje, że decyzja zasadnicza określa dozwolone parametry inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej i uprawnia do ubiegania się o uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji, oraz innych niezbędnych decyzji.


"To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast" - napisał w czwartek na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek.

ABW daje negatywną opinię 

W środę media informowały o negatywnej opinii Agenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego dot. projektów SMR Orlenu i Synthosu. Nie wiem jednak, co w niej się znalazło, ponieważ dokument został utajniony. Odniósł się do doniesień z kolei Orlen Synthos Green Energy, który poniekąd je potwierdził. 

"Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika w sprawie jednej z opinii potrzebnych do wydania decyzji zasadniczej trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne. W ciągu ponad 230 dni postępowania ABW ani razu nie spotkała się ani z wnioskodawcą czyli spółką OSGE, z dostawcą technologii, czyli amerykańskim GE-Hitachi, ani nie zapoznała się z danymi dotyczącymi wnioskowanych lokalizacji. Nie wiemy na jakiej podstawie ABW wydała swoje opinie" – czytamy w oświadczeniu. 

SMR-y w Polsce

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska na wnioski OSGE prowadzi już postępowania ws. wydania decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowych w technologii BWRX-300. Pierwsze dotyczy budowy reaktorów o mocy do 1300 MWe w Ostrołęce, drugie - reaktorów o mocy do 2000 MWe w lokalizacji Włocławek, a trzecia - dla 1300 MWe w Stawach Monowskich.

BWRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE - ma powstać w Polsce do końca dekady.

Więcej o SMR znajdziesz w materiale wideo z debaty redakcyjnej Salon24: 

MP

Fot. Reaktor SMR 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka