Przewodniczący PO Donald Tusk na sali obrad Sejmu w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell
Przewodniczący PO Donald Tusk na sali obrad Sejmu w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell

Tusk poleci na szczyt w Brukseli w nowej roli. Prezydent Duda ma mu to ułatwić

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Rząd Donalda Tuska ma zostać zaprzysiężony w środę 13 grudnia rano. O tym terminie informują dziennikarze, powołując się na źródła z Kancelarii Prezydenta. Taka propozycja terminu miała wyjść właśnie z kręgów Andrzeja Dudy. Wszystko po to, aby Donald Tusk mógł zdążyć na ważny szczyt do Brukseli już będąc premierem.

Zaprzysiężenie rządu Tuska - jest data

12 grudnia, w godzinach wieczornych, prezydent Andrzej Duda dopiero wraca ze Szwajcarii, gdzie będzie miał wystąpienie na forum ONZ w 75. rocznicę podpisania Deklaracji Praw Człowieka.  - To jest wyjazd od dawna zaplanowany - wyjaśniał minister w KPRP Wojciech Kolarski.

Jeśli tzw. drugi konstytucyjny krok będzie przebiegał zgodnie z zapowiedziami marszałka Sejmu Szymona Hołowni i opublikowanym harmonogramem Sejmu, to, jak tłumaczył Kolarski, pierwszy możliwy termin zaprzysiężenia nowego rządu to 13 grudnia. - Jeśli byłaby taka wola ze strony nowo wybranego premiera, to 14 grudnia też wchodzi w grę. Godziny poranne są możliwe, biorąc pod uwagę, że Rada Europejska zaczyna się w godzinach wieczornych - wyjaśnił.


Donald Tusk poleci do Brukseli już jako premier

Ale Donald Tusk chciałby uczestniczyć nie tylko w szczycie Rady Europejskiej 14-15 grudnia. Do Brukseli nowy szef rządu zamierza lecieć dzień wcześniej - na szczyt UE-Bałkany Zachodnie. Jak ustalili dziennikarze z wp.pl prezydent Andrzej Duda rozmawiał na ten temat z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, więc dlatego zaprzysiężenie rządu Tuska ma odbyć 13 grudnia w godzinach porannych.

Według wp.pl szef RE miał pytać głowę państwa o to, jak będzie wyglądać procedura wyboru premiera RP i terminy z tym związane. Duda miał zapewnić, że wszystko przebiegnie tak, by szef rządu zdążył na szczyt bałkański 13 grudnia.

- Szczyt bałkański będzie szalenie ważny i nie wyobrażamy sobie, żeby Polski nie reprezentował na nim premier - przekazał anonimowy polityk z KO.

Podczas tego szczytu mają być omawiane kwestie dotyczące m.in. rozszerzenia UE i tematy związane z kryzysem migracyjnym.

Najpierw wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego

Według opublikowanego we wtorek wieczorem harmonogramu obrad Sejmu, w poniedziałek 11 grudnia o godzinie 15.00 dojdzie do głosowania nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Jeśli rząd nie uzyska wotum, po głosowaniu ma zostać zarządzona półtoragodzinna przerwa, podczas której będzie czas na zgłaszanie kandydatur na Prezesa Rady Ministrów w tzw. drugim konstytucyjnym kroku. Kandydatem KO, Polski 2050 Szymona Hołowni, PSL i Lewicy na szefa rządu jest lider PO Donald Tusk.

Jak przekazano na stronie Sejmu, 11 grudnia o godz. 16.30 posłowie przejdą do wyboru Prezesa Rady Ministrów. W tym punkcie również przewidziano 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła. Na godzinę 20.00 przewidziano głosowanie, a później ewentualne oświadczenia poselskie.

Na wtorek, 12 grudnia, na godzinę 9.00 zaplanowane jest przedstawienie przez nowego Prezesa Rady Ministrów programu działania oraz składu Rady Ministrów wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów.

ja

Na zdjęciu:  Przewodniczący PO Donald Tusk na sali obrad Sejmu w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka