fot. PAP/Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz
fot. PAP/Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz

Zmarła ikona polskiej telewizji. "Chmurkę" kochały miliony widzów

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
W wieku 87 lat zmarła Elżbieta Sommer, popularna prezenterka w Telewizji Polskiej, przez 40 lat pojawiała się po "Wiadomościach" TVP i zapowiadała prognozę pogody.

Nie żyje Elżbieta Sommer

O śmierci Elżbiety Sommer poinformował na Facebooku jej zięć Jerzy Kozak. - Dziś rano zmarła moja teściowa, telewizyjna Chmurka, Elżbieta Sommer - napisał. Wiadomość potwierdziła Telewizja Polska.

"Chmurka" i "Wicherek"

Elżbieta Sommer do Telewizji Polskiej trafiła w 1957 roku, w wieku 20 lat, przechodząc z Dowództwa Wojsk Lotniczych, gdzie pełniła funkcję inspektora. Wcześniej pracowała również w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Prognozy pogody zaczęła prowadzić w 1963 roku. W pierwszych latach jej pracy w TVP głównym prezenterem pogody był Czesław Nowicki, czyli popularny “Wicherek", który miał swój niepowtarzalny humorystyczny styl zapowiadania prognoz.

Początkowo współpraca Sommer i Nowickiego nie układała się pomyślnie. Doświadczonemu dziennikarzowi nie do końca podobał się nieco sztywny styl nowej koleżanki. Obawiał się też, że pogodynka chce go wygryźć ze stanowiska.

- Tępił mnie, aż doszedł do wniosku, że mu nie zagrażam, jestem kobietą i zapowiadam pogodę w swoim stylu. Pod koniec nawet się zaprzyjaźniliśmy - wspominała Sommer po latach.

"Wicherek" po serii antenowych wpadek odszedł z telewizji, a zawsze profesjonalna i stateczna Elżbieta Sommer została. Widzowie też ją polubili i nazywali "Chmurką".


Elżbieta Sommer o współczesnych pogodynkach

- Jestem z wykształcenia meteorologiem. Zawsze starałam się rzeczowo i przystępnie wytłumaczyć widzom zmiany zachodzące w przyrodzie. Bez zbędnego show - mówiła w jednym z wywiadów.  

Z TVP Elżbieta Sommer była związana do połowy 2004 roku. Wtedy w wieku 68 lat przeszła na emeryturę. W 1999 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przez całe życie ceniła sobie prywatność. Nie udzielała wielu wywiadów, unikała też rocznicowych imprez w telewizji.  

Nie miała najlepszego zdania o swoich następczyniach w zawodzie. - Obecnie pogodynki słabo znają się na tym, co robią. Poza urodą nie mają często nic, czym mogłyby zainteresować widza - powiedziała Plejadzie w 2011 roku. - Nie są zbyt inteligentne, a przede wszystkim nie mają wiedzy o meteorologii, a to przecież podstawa w tym zawodzie. Kiedyś było to nie do pomyślenia. Głupi uśmieszek nie zatuszuje braku wiedzy - podkreśliła.

ja             

Na zdjęciu Elżbieta Sommer w 1992 roku, fot. PAP archiwum/Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura