fot. Canva, Twitter
fot. Canva, Twitter

Media księdza Rydzyka wściekłe na prezydenta Dudę. Poszło o in vitro

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 93
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza refundacje zabiegów in vitro. Informacja ta z oburzeniem została przyjęta przez środowiska kościelne i konserwatywne. Głowę państwa najostrzej krytykują media założone przez o. Tadeusza Rydzyka: TV Trwam i Radio Maryja.

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą in vitro

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek wieczorem nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro ze środków publicznych. Zapowiedział też, że dążąc do zapewnienia równych szans wszystkim walczącym z problemem niepłodności, na początku stycznia złoży projekt ustawy zapewniający finansowanie ze środków publicznych także innych metod leczenia.

- Podejmując decyzję o podpisaniu ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, będącej inicjatywą obywatelską, Prezydent brał pod rozwagę fakt, że metoda in vitro w ocenie części społeczeństwa budzi wątpliwości natury etycznej. Wobec wyzwań demograficznych, dążąc do zapewnienia równych szans wszystkim walczącym z problemem niepłodności, także tym chcącym korzystać z innych metod leczenia, Prezydent zapowiada złożenie projektu ustawy zapewniającego finansowanie ich ze środków publicznych - czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta.


Burza po decyzji prezydenta. Środowiska kościelne są wściekłe

Jeszcze przed decyzją głowy państwa, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się do prezydenta z prośbą o odmowę podpisania ustawy, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa, lub skierowanie jej do TK.

- Zwracam się z uprzejmą prośbą o odmowę podpisania ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i przekazanie jej do ponownego rozpoznania przez Sejm lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego - napisał abp Gądecki w liście do prezydenta.

Po podpisaniu ustawy na prezydenta spadła jednak fala krytyki. Bardzo mocno "oberwało" się prezydentowi zwłaszcza od konserwatywnych duchownych.

- Przykre, Panie Prezydencie. Nawet Pan, podpisując ustawę o finansowaniu in vitro, uznał, że katolicyzm i pomijane przez zlaicyzowaną modę naukowe argumenty, a przypominane przez wiarę, nie są wartością. Polityka to szambo - napisał ks. Daniel Wachowiak na platformie X (dawniej Twitter).

Media Rydzyka o decyzji Dudy. "Cywilizacja śmierci"

Największa krytyka spadła na prezydenta z mediów przyjaźnie nastawionych do Zjednoczonych Prawicy. Media o. Tadeusza Rydzyka zmieszały z błotem decyzję głowy państwa o złożeniu podpisu pod ustawą zapewniającą refundację zabiegów in vitro.

- Cywilizacja śmierci odniosła sukces. Prezydent A. Duda podpisał nowelizację ustawy in vitro ze środków publicznych - taki nagłóek pojawił się w mediach społecznościowych Radia Maryja. 

- Sprzeciw budzi sama metoda. Sposób przechowywania ludzkich istnień i sama metoda to podeptanie ludzkiej godności, a cel nie uświęca środków - mogli z kolei usłyszeć widzowie TV Trwam.

MB

Fot. Prezydent, o. Rydzyk. Źródło: Twitter/Canva

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka