fot. Twitter
fot. Twitter

Okrucieństwo, błędy i niekompetencja. Izrael kompromituje się na niebywałą skalę

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 192
Fala brutalności obu stron w konflikcie na terenie Gazy nie ustaje. W ostatnich dniach media jednak rozpisują się na temat niekompetencji i brutalności izraelskich żołnierzy. Siły Izraela zastrzeliły omyłkowo trzech własnych obywateli, którym udało się wydostać z niewoli Hamasu. W sieci pojawiają się też nagrania pobicia dziennikarza tureckiej telewizji.

Media: Izraelscy żołnierze omyłkowo zabili zakładników

W nocy z piątku na sobotę polskiego czasu w Izraelu wybuchł skandal. Media obiegła informacja, że izraelscy żołnierze omyłkowo zabili trzech poddających się mężczyzn, którzy machali w ich kierunku białymi flagami. Okazało się, że byli to obywatele Izraela pojmani przez Hamas, którym w jakiś sposób udało się wydostać w niewoli.

Żołnierze mylnie uznali zakładników za zagrożenie i otworzyli ogień, zabijając ich na miejscu. Po strzelaninie "pojawiły się natychmiastowe podejrzenia co do tożsamości zabitych i ich ciała zostały szybko przewiezione na badania do Izraela, gdzie zidentyfikowano zakładników" - oświadczył rzecznik izraelskiej armii.

Protesty po incydencie. Obywatele Izraela wyszli na ulice

Na wieść o tym incydencie w Tel Awiwie wybuchł protest oburzonych Izraelczyków. Co ciekawe, nie protestowali oni przeciwko brutalności swoich żołnierzy, ale przeciwko ich nieporadności. Mimo miażdżącej przewagi w ludziach i sprzęcie nad Hamasem, siły izraelskie nie są w stanie uwolnić zakładników porwanych przez islamskich terrorystów.

Jak podał portal Times of Israel, demonstranci przeszli w kierunku kwatery wojskowej Sił Obronnych Izraela (IDF), skandując m.in. "Ich czas dobiega końca! Uwolnijcie ich!", "Nie będzie zwycięstwa, dopóki nie zostanie uwolniony co do jednego zakładnik!".

Żołnierze pobili dziennikarza na oczach kamer

Turecka telewizja pokazała szokujące wideo z miejsca operowania sił izraelskich. Na materiale widać jak dwójka żołnierzy kopie tureckiego dziennikarza. Po wszystkich dwójka oprawców odchodzi wyraźnie zadowolona z siebie. Pobity mężczyzna powoli wstaje trzymając się za głowę.

- Jerozolima: „Najbardziej moralna armia świata” i dziennikarz tureckiej, państwowej Anadolu Ajansi - ironicznie podpisał nagranie ekspert ds. wschodnich Wojciech Szewko.

Konflikt w Gazie. Niewyobrażalne cierpienie cywilów

Starcia na pograniczu Gazy nie mają nic wspólnego z bitwą dwóch zwaśnionych armii. Cierpią przede wszystkim cywile. Według doniesień tureckiego rządu w trwającym kilka tygodni konflikcie mogło zginąć nawet 5 tysięcy palestyńskich dzieci. To tyle samo, co na ogarniętej od prawie dwóch lat wojną Ukrainie!

Wojnę rozpoczął Hamas, który zaatakował przygraniczne osady zamieszkiwane przez Izraelczyków. Celem terrorystów byli niewinni cywile.

Warto podkreślić, że izraelski odwet nie jest w ogóle humanitarny. Myśliwce należące do tego państwa zrzucają bomby na Strefę Gazy gdzie popadnie.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:


Mateusz Balcerek

Fot. Żołnierze izraelscy w ruinach Gazy. Źródło: Twitter.com/Michael Weingardt

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka