Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Fot. X/@ZiobroPL
Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Fot. X/@ZiobroPL

Zapadł wyrok ws. lekarki rodziny Ziobrów. Prokuratura nękała ją od lat

Redakcja Redakcja Służba zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 38
O lekarce Wandzie Cabali zrobiło się głośno po śmierci ojca Zbigniewa Ziobry, Jerzego. Kobiecie zarzucono sfałszowanie dokumentacji medycznej oraz wyłudzenie pieniędzy z NFZ. Jak donosi TVN24, w poniedziałek Sąd Okręgowy w Nowym Sączu uniewinnił Cabalę.

Lekarka ojca Ziobry uniewinniona 

"W poniedziałek Sąd Okręgowy w Nowym Sączu uniewinnił Wandę Cabalę od zarzutów sfałszowania dokumentacji medycznej Jerzego Ziobry i wyłudzenie nieco ponad 30 złotych z NFZ za wizytę Jerzego Ziobry w przychodni Cabali, której to wizyty - zdaniem Ziobrów - miało nie być" – poinformował TVN24.

Była to już druga decyzja w tej sprawie. W pierwszej instancji, sąd podjął decyzję o uniewinnieniu Wandy Cabali z zarzutu wyłudzenia 30 złotych. Jednakże, sąd uznał ją za winną sfałszowania dokumentacji medycznej Jerzego Ziobry. Prokuratura oraz Cabala odwołała się od wyroku, by teraz zostać uniewinniona prawomocnym wyrokiem. Przypomnijmy, że lekarka została oskarżona w 2016 roku, kiedy to prokuratura kierowana była przez Zbigniewa Ziobrę. 

Dodajmy, że wciąż istnieje możliwość złożenia kasacji do Sądu Najwyższego.


"Nękana przez ludzi Zbigniewa Ziobry"

TVN24 przedstawił w kwietniu wersję dr Wandy Cabali, która w przeszłości przyjaźniła się z Jerzym Ziobro i Krystyną Kornicką-Ziobro. Konsultowała z rodziną stan zdrowia pacjenta. Przyjęła go też do gabinetu - według żony zmarłego, stało się tak raz. Lekarka pamięta, że dwukrotnie. Jerzy Ziobro zmarł 2 lipca 2006 roku z powodu niewydolności serca w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Od tamtego czasu minister sprawiedliwości uważał, że doszło do błędu medycznego, a jego ojciec zmarł, bo wystąpiły powikłania. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w 2022 roku stwierdził, że Polska nie naruszyła prawa do życia z art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Lekarze z Krakowa zostali też w polskich sądach nieprawomocnie uniewinnieni, ale ta sprawa wciąż się toczyła. 

Dr Wanda Cabala uważała, że jest nękana przez ludzi Zbigniewa Ziobry. Prokuratura postawiła lekarce zarzuty - próby wyłudzenia z NFZ 30 złotych i fałszowania dokumentacji medycznej. Według TVN24, dokumenty ws. stanu zdrowia Jerzego Ziobry zaginęły. Cień podejrzenia padł na Krystynę Kornicką-Ziobro, której Cabala użyczała kartotekę. Matka ministra dysponowała kserokopią dokumentu. Materiał TVN24 przekonywał widzów, że Ziobro wykorzystywał wówczas swoją pozycję w aparacie państwa, by udowodnić, że miał rację ws. zgonu ojca. 

MP

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Fot. X/@ZiobroPL

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo