fot. PAP/Piotr Polak
fot. PAP/Piotr Polak

Kamiński w ciężkim stanie? Wiceminister KO: Więźniów politycznych to mamy na Białorusi

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 142
Mariusz Kamiński od prawie 6 dni prowadzi protest głodowy. Prezes PiS Jarosław Kaczyński i inni politycy tej formacji donoszą, że polityk jest obecnie "w bardzo złym stanie". Ruszyła procedura ułaskawieniowa Kamińskiego i Macieja Wąsika, ale nic nie wskazuje na to, żeby obaj panowie szybko opuścili mury aresztów śledczych.

Kaczyński: Stan Kamińskiego bardzo poważny

Już w piątek żona Kamińskiego, Barbara, sygnalizowała, że jego parametry życiowe są złe. Prezes PiS był w niedzielę pytany o stan zdrowia b. szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, znajdującego się obecnie w zakładzie karnym  w Radomiu.

- Mówiłem na ten temat wczoraj i to jest moja ostatnia informacja na ten temat, nowych informacji nie mam. Ale ta głodówka trwa już w tej chwili szósty dzień. Dla nikogo nie jest zdrowa, a wszyscy państwo wiedzą, że Mariusz Kamiński nie jest człowiekiem potężnej postury, mającym - nawet przy skromnej posturze - jakieś zapasy, takie jak tutaj [w tym momencie prezes PiS wskazał na siebie - PAP] do zużycia. Jego stan na pewno jest w tej chwili bardzo poważny - powiedział Kaczyński.

Wcześniej w niedzielę na antenie Radia Zet europoseł PiS Ryszard Czarnecki powiedział, że kondycja zdrowotna Mariusza Kamińskiego po kilku dniach głodówki jest bardzo niedobra.

Prezes Kaczyński wyraził przekonanie, że Czarnecki nawiązywał do jego wczorajszej wypowiedzi w tej sprawie. - To przypuszczenie - dodał prezes PiS.

W sobotę politycy PiS informowali również, że Kamiński z powodu awarii rury ciepłowniczej siedział w nieogrzewanej celi podczas, gdy na zewnątrz panował kilkustopniowy mróz.

W sobotę Kaczyński komentował "dwaj nasi koledzy, którzy zostali bezprawnie skazani i umieszczeni, w wyjątkowo drastycznych okolicznościach, w dwóch więzieniach prowadzą strajk głodowy".

- To jest sytuacja, która zagraża życiu jednego z nich. W związku z tym musimy podjąć dodatkowe działania, zorganizować odpowiedni nacisk. W jaki sposób będziemy to robić to inna kwestia, ale chciałbym, aby opinia publiczna wiedziała, że tutaj się dzieją rzeczy naprawdę straszne - ocenił wówczas prezes PiS.


Wiceminister Tomczyk: Wszyscy są równi wobec prawa

Do słów Czarneckiego na antenie Radia Zet odniósł się również polityk KO. Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk (PO) podkreślił w trakcie rozmowy, że "wszyscy są równi wobec prawa, nie ma ludzi, którzy są równiejsi". - Jeżeli ktoś jest przestępcą, to jego miejsce jest w więzieniu. Panowie Kamiński i Wąsik nie są żadnymi więźniami politycznym, bo to urąga logice i przede wszystkim urąga przyzwoitości. Więźniów politycznych to mamy na Białorusi. To nie są więźniowie polityczni, tylko przestępcy - ocenił.

Pytany, czy minister sprawiedliwości Adam Bodnar powinien jak najszybciej wydać opinię ws. tego, czy należy ułaskawić Kamińskiego i Wąsika, Tomczyk odpowiedział: - Uważam, że pan minister Bodnar bez zbędnej zwłoki przeprowadzi procedurę, która jest przewidziana w kodeksach. Nie wiem, czy moje zdanie na ten temat nie byłoby próbą wywarcia wpływu na ministra Bodnara. Uważam, że pan Wąsik i Kamiński to są przestępcy. Jeżeli ktoś przekracza uprawnienia (...) to moim osobistym zdaniem jest oczywiście to, że ci panowie powinni kontynuować odsiadywanie wyroku - powiedział wiceszef MON.

Rusza procedura ułaskawienia Kaczyńskiego i Wąsika

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał prawomocnie Kamińskiego i Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności. We wtorek policja zatrzymała obu polityków PiS, później zostali oni osadzeni w zakładach karnych.

W czwartek prezydent Andrzej Duda przekazał, że zdecydował o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego wobec Kamińskiego i Wąsika oraz że wnioskuje do Prokuratora Generalnego, aby zawiesił wykonywanie kary i zwolnił z więzienia obu polityków PiS na czas postępowania.

Minister Bodnar potwierdził, że w piątek rano otrzymał pismo w tej sprawie i wszczął postępowanie. Nieoficjalnie wiadomo, że Bodnar nie zastosuję się do prośby prezydenta i polityków PiS i nie wypuści polityków przed przeprowadzeniem niezbędnych procedur.

MB

Na zdjęciu budynek aresztu w Radomiu, w którym przebywa Mariusz Kamiński, fot. PAP/Piotr Polak

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka