Zdjęcie: Materiały prasowe BGK
Zdjęcie: Materiały prasowe BGK

BGK podnosi efektywność rozliczeń w sektorze publicznym

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Bank Gospodarstwa Krajowego, jako agent rozliczeniowy w sektorze finansów publicznych, rozliczył do tej pory transakcje na kwotę przekraczającą 140 mln zł. Polski Bank Rozwoju realizuje projekty wspólnie z Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Cyfryzacji, Centralnym Ośrodkiem Informatyki i Polskim Standardem Płatności, które podnoszą efektywność rozliczeń i ułatwiają ten proces.

W mijającym roku Bank Gospodarstwa Krajowego wprowadził dwa kluczowe projekty, które upraszczają rozliczenia i podnoszą efektywność rozliczeń w sektorze publicznym. Pierwszy projekt umożliwił płatności BLIKIEM za roczny podatek PIT, drugi natomiast – płatność za podatek od nieruchomości (oraz inne lokalne podatki) za pośrednictwem aplikacji mObywatel 2.0. 

Rozliczanie podatków jeszcze łatwiejsze

Projekt płatności BLIKIEM za PIT zdobył uznanie na branżowym konkursie eDukaty i otrzymał wyróżnienie dla "Najważniejszej inicjatywy świata bezgotówkowego". Kolejne projekty BGK planuje wspólnie z Ministerstwem Finansów i Polskim Standardem Płatności (operatorem BLIK), rozszerzając wygodne płatności BLIKIEM na kolejne usługi.

Od kilku miesięcy użytkownicy aplikacji mObywatel 2.0 w kilkunastu miastach w Polsce mogą opłacać lokalne podatki za jej pośrednictwem. Rozwiązanie to sprawdziło się w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Włocławku, Sopocie, Zabrzu, Policach, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Wodzisławiu Śląskim, Łowiczu, Piasecznie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Bielsko-Białej, Mińsku Mazowieckim, Stalowej Woli oraz Kaliszu. Do tej listy chce dołączyć kolejne 60 miejscowości, które już rozpoczęły wdrażanie tego systemu. W planach jest również rozszerzenie katalogu usług, które będzie można opłacać w mObywatelu 2.0.

– Biorąc pod uwagę rozliczenia w sektorze finansów publicznych, 2023 rok był dla naszego banku przełomowy. Odpowiedzieliśmy na potrzeby samorządów oraz wykorzystaliśmy nasze kompetencje i możliwości jako agent rozliczeniowy w dwóch ważnych projektach. Dzięki współpracy z instytucjami partnerskimi umożliwiliśmy prostsze i bardziej wygodne płatności za podatki PIT oraz lokalne. Tym samym realizujemy strategię naszego banku, której jednym z elementów jest obsługa finansów publicznych. Warto podkreślić gotowość BGK do tego, aby oferować te rozwiązania następnym podmiotom zależnym między innymi od Ministerstwa Finansów, co daje szanse na kolejne inicjatywy usprawniające proces rozliczeń. – powiedział Marek Tomczuk, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka